شهرستان شوش
  • موزه شوش
  • موزه شوش
  • موزه شوش
  • موزه شوش
  • موزه شوش
  • موزه شوش
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

موزه شوش یکی از مکان های دیدنی این شهر است که سالیانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می کند. مساحت این موزه ۵۵۰ ‏متر مربع است که در میان باغی به وسعت ۱۴,۶۳۵ ‏متر مربع ساخته شده است. موزه شوش بر سر راه قلعه باستانی شوش و در روبروی بقعه دانیال نبی قرار دارد. این موزه یکی از مهمترین موزه های اشیای ایران باستان است و آثار با ارزشی از دوره های مختلف تاریخی را داراست.

ساختمان اولیه موزه شوش در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی افتتاح شد. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، موزه تعطیل شد. بازسازی و تعمیرات کلی موزه و افزایش متراژ بنا (اضافه شدن ۲ سالن دیگر) از سال ۱۳۷۷ آغاز شد و موزه بعد از مدتی تعطیلی در سال ۱۳۸۵مجددا افتتاح شد. اینک این موزه با وجود اشیا متنوع از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران قاجار در شش سالن آماده بازدید علاقه مندان است.

بنای اولیه موزه همزمان با شروع حفاری های شوش و با استفاده از آجرهای به دست آمده از حفاری های شوش و چغازنبیل ساخته شده و طی سال های بعد نیز به آن افزوده شده است. ساختمان موزه شوش دارای دو سالن بزرگ است که آثاری از دوره پیش از عیلام تا دوره اسلامی را در خود جای داده است. این آثار از مجسمه ها و سرستون های مکشوفه از مسجد سلیمان و آپادانای شوش، تابوت های سفالی و سنگی و خمره ای سفالی، مجسمه های خدایان، تزیینات دیواری سفالی، چگونگی تدفین در دوره ایلامی همراه با وسایل متعلق به فرد متوفی، پاشنه در، آجر نوشته های مکشوفه از شوش و چغازنبیل، خط نوشته های ایلامی، اکدی، پارسی باستان، آرامی، سریانی و پهلوی میانه، گوی های سفالی و گل میخ های تزیینی سفالی و کاسه های مکشوفه از حمیدیه مربوط به صابیین مندایی منقوش به اوراد مقدسی تشکیل شده است. از جمله دیدنی ترین اشیا بخشی از دیواره کاخ آپادانای شوش می باشد. همچنین داخل حیاط موزه شوش بعضی از مجسمه ها و آثار باستانی در داخل محفظه های شیشه ای برای بازدید عموم قرار دارند.

همچنین کاسه ها، پیه سوزها و تنگ های سفال لعابدار به قرون ۳ تا ۶ هجری قمری به دست آمده از شوش و صحنه های شکار به صورت گچ بری منسوب به بهرام پنجم و مفرغ های خوزستان شامل ظروف مختلف، سرنیزه و خنجر و شمشیر و بازوبند، از آثار بسیار زیبا و ارزشمند موجود در این موزه است.

به راستی که می توان موزه شوش را یکی از مکان های دیدنی استان خوزستان برشمرد زیرا گنجینه ایست از سال ها تمدن این دیار کهن.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- خبرگزاری ایرنا

3- درگاه اینترنتی موزه های خوزستان

اطلاعات این مکان
آدرس
شوش، روبروی آرمگاه دانیال نبی
ساعات بازدید
۹ صبح تا ۱۹ بعد از ظهر

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران