معرفی پل طبیعت در تهران
پل طبیعت، اولین پل صرفا پیاده رو در ایران می باشد که بوستان آب و آتش و پارک جنگلی طالقانی را به یکدیگر متصل می کند. این پل در 21 مهر ماه 1393 مصادف با عید غدیر خم با حضور جناب آقای دکتر قالیباف افتتاح گردید. پل طبیعت در نقطه‌ ای واقع شده که محل تلاقی شریان‌ های اصلی پایتخت مانند بزرگراه‌ های مدرس، همت، حقانی و رسالت است. پل طبیعت پلی که...ادامه »
برج سه گنبد ارومیه
برج سه گنبد، در گوشه جنوب شرقی شهر ارومیه در خیابان جانبازان و در یکی از کوچه های منشعب به خیابان استاد برزگر قرار گرفته است. این بنای آجری و استوانه ای معتلق به قرن ششم هجری قمری است و به دستور یکی از امرای سلجوقی ساخته شده است. در کتیبه سردر ورودی سه گنبد نیز تاریخ 580 هجری قمری که به خط کوفی نوشته شده، خوانده می شود. برخی از باستان...ادامه »
معرفی دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران است که از آن، در کتب پهلوی «چی چست» و در شاهنامه «خنجست» یاد شده است. این دریاچه موجبات نقسیم طبیعی آذربایجان را به دو بخش شرقی و غربی فراهم ساخته است. مساحت این دریاچه معادل 4868 کیلومتر مربع و ارتفاع سطح آب آن نسبت به سطح آب خلیج فارس 1274 می باشد که بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین، شورترین...ادامه »
قلعه رودخان یکی از مناطق تاریخی شهر فومن
رودخان نام قلعه ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده و 6.2 هکتار مساخت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 500 متر دارد. اسامی دیگر قلعه رودخان عبارتند از: حسامی، هزار پله و صلصال. رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاه در لا به لای دیوارهای قلعه پوسیدگی آن ها شده است، اما با این...ادامه »
معرفی دره گلمکان چناران
دره گلمکان در مسیر مشهد – چناران، نرسیده به شهر جدید گلبهار، مجاور روستای گلمکان قرار دارد. چشمه سبز که در ارتفاعات کوه بینالود قرار دارد و سرچشمه رودخانه گلمکان دراین دره جریان می...ادامه »
دره آبغد واقع در چناران
دره آبغد در مسیر جاده مشهد – چناران واقع شده است. این دره سرچشمه رودخانه چناران است و با توجه به عبور رودخانه از آن، دره به مکانی خوش آب و هوا، سرسبز و توریستی تبدیل شده...ادامه »
معرفی دره آل در کلات
دره آل درنزدیکی روستای آل در مسیر راه به کلات واقع شده است و دره ای نسبتا عریض با جریان دائمی آب می باشد که از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد. سد کارده در قسمتی از این دره در حد فاصل روستای اندرخ و کارده، ساخته شده است. دره انجیر یکی از جاذبه های دره آل است که با عرض کم و موانع صخره ای پوشیده از درختان انجیر وحشی دارای منظره دیدنی...ادامه »
دره اخلمد واقع در چناران
دره اخلمد دارای آبشارهای مرتفع و دیواره های سنگی معروفی است که در قسمت آبشارها، به آبشار اخلمد اشاره شده است. دراین دره به دلیل هوای مساعد، سیب و گردوی فراوانی به عمل می آید. دره اخلمد زیاد پهن و گسترده نیست و همین باعث شده تا تراكم گیاهان در آن بیشتر باشد و سرسبزی و طراوت خاصی به آن ببخشد. در كنار درختان و گیاهان طبیعی، تعداد زیادی...ادامه »
دره جاغرق مشهد
دره جاغرق در غرب طرقبه می باشد و شامل روستاهای جاغرق، عنبران، طرقدر و شهر طرقبه است که از جریان رودخانه جاغرق بهره می برند. جاغرق دارای آب و هوایی کوهستانی است و دارای باغ‌های میوه و دره‌های سرسبز و پرآب می‌باشد. در این منطقه اقامت‌گاه‌ها و رستوران‌هایی برای گردشگران ایجاد شده است. آب و هوای این منطقه، معتدل کوهستانی است که...ادامه »
دره دهبار مشهد
دره دهبار در فاصله 14 کیلومتری از شهر طرقبه در دامنه رشته کوههای بینالود واقع شده است. دره دهبار شامل روستاهای دهبار و کلانه آهن بوده و زمین های آن را رودخانه دهبار سیراب می...ادامه »
دره مایان مشهد
دره مایان شامل روستاهای گلستان، حصار، مایان علیا، مایان وسطی، مایان سفلی و ازغد می باشد که اراضی کشاورزی و باغات آن از آب رودخانه مایان آبیاری می شود. این دره یکی از مناطق طبیعی و گردشگری اطراف مشهد می باشد که مردم بسیاری را برای تفریح به سمت خود جلب می...ادامه »
غار هندل آباد مشهد
غار هندل آباد (اوله) به طول نود متر در شمال شرق مشهد واقع شده و در فاصله کوتاهی از روستای هندل آباد قرار دارد که فاصله روستا تا غار معادل با دو ساعت راه‌ پيمايي است. دهانه غار به سمت جنوب و مربع شکل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله گوسفندان را درمان می کند. طول غار 90 متر است که درون آن ستون...ادامه »