مینیاتور و مینا سازی از صنایع دستی استان اصفهان

  • مینیاتور و مینا سازی از صنایع دستی استان اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مینا سازی در سال های اخیر، با افزایش گردشگران، توسعه و بازار مناسبی یافته است. مواد مورد استفاده مینا سازی عاج، استخوان، مقوا و چوب است. در این صنعت استادان از نقاشی های دیواری دوره صفویه الهام گرفته اند که این کار تا امروز نیز ادامه دارد. نقوش مینیاتور و مینا از لحاظ سبک و شیوه هنری هیچ تفاوتی با هم ندارند، ولی از لحاظ جنس رنگ و نحوه به کار گیری و تکمیل متفاوت هستند.

پودر رنگ های مینیاتور از رنگ های معمولی است که با آب رنگ و گواش و کمی چسب سیریشم یا صمغ یا نبات مخلوط می شود. در صورتی که پودر رنگ مینا سازی با ترکیبات شیمیایی تهیه شده باشد، پس از نقاشی در کوره حرارت داده می شود تا پخته و ثابت گردد. رنگ مینا روی پلاک و اشیاء فلزی که از طلا، نقره و مس ساخته شده اند، می نشیند. معمولا مینای اصهفان روی مس که فلزی ارزان تر است، کار می شود.

به طور کلی، نسبت مرغوبیت مینا کاری و مینیاتورهای اصفهان بستگی به مهارت و استادی نقاش مینیاتور ساز دارد. لذا مینیاتورها و میناهایی که تماما به دست استاد ماهر ساخته شده باشند، کمیاب اند و بسیار گران می باشند.

حدود ۳۰ درصد محصول از مینیاتور و مینای اصفهان به صورت کالای صادراتی مستقیما به خارج از کشور حمل می شود و بقیه در فروشگاه های داخل کشور و به صورت خرده فروشی عرضه می شود.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران