نقاره زنی در شهر مشهد+فیلم

  • نقاره زنی در شهر مشهد+فیلم
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

درسال ۸۶۰ هجری قمری بابر پسر بایسنقر بن شاهرخ از هرات به زیارت مشهد آمد و درباغ حرم (صحن های فعلی) نقاره ای برپا کرد تا نقاره بزنند. از آن تاریخ به بعد به رسم دربارهای سلاطین، نقاره زدن مرسوم گردید و هنوز پیش از طلوع و غروب آفتاب و اعیاد مذهبی و شب های ماه رمضان به جز ایام سوگواری نقاره می زنند.
در سر درشرقی صحن کهنه (انقلاب) نقاره خانه حضرتی از زمان شاه عباس صفوی موجود بوده و بنای کنونی، در زمان تصدی دکتر شادمان بر آستان قدس ساخته و کاشی کاری شده است. از دوره صفویه تا کنون دو نوبت، حدود نیم ساعت به غروب و نیم ساعت به طلوع آفتاب و در ماه رمضان نیز سه ساعت مانده به اذان صبح برای توجه روزه گیران به وقت سحر نقاره نواخته می شود.

علیشاه، جانشین و برادر زاده نادر شاه افشار پس از قتل نادر مدت کوتاهی به سلطنت نشست و در ماه رمضان ۱۱۶۰ قمری دستور داد تا از روی اسناد و دفاتر باقی مانده از زمان نادرشاه، تمامی موقوفات در طوماری ثبت و نگهداری شود، این طومار که به طومار علیشاهی معروف است شامل صورت موقوفات، موارد مصرف آنها و نام واقفین است. در این طومار جهت نقاره خانه یک رئیس و ۱۲ نفر نقاره چی (عمله شکوه) وحتی وجهی جهت هزینه پوست گاوی که برای طبل نقاره خانه لازم است، تعیین شده است.

 

مشاهده فیلم نقاره زنی در حرم امام رضا (ع):

 

 

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • علی در ۱۵ خرداد ۱۳۹۵

    نقاره زنی به چند دلیل مردود است:۱٫ بدعت است و هیچ نبی و وصیی آن را تایید نکرده ۲٫ در آن آلات لهو به کار می رود که بنا به روایات متواتر حرام است. ۳٫ هیچ ارزش معنوی و هدایتی ندارد.۴٫ هیچ معنا و مفهومی ندارد. ۵٫ بلند کردن صدا بر مزار امام بی ادبی است لا ترفعوا اصواتکم فوق صوت النبی ۶٫ موجب اغفال مردم از یاد خدا و عبادات و زیارت و توجه به امام رضا ع است و من الناس من یشتری لهو الحدیث لیضل عن سبیل الله بغیر علم