نقاشی از صنایع دستی استان اصفهان

  • نقاشی از صنایع دستی استان اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

با انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان در زمان شاه عباس اول در سال ۱۰۰۰ هجری قمری مصادف با ۹۶۹ هجری شمسی و عزیمت هنرمندان به این شهر، در نقاشی ایران تغییر و تحول کلی پدید آمد و هنرمندان برای ارایه کارهای هنری خود فرصت و امکان بیشتری یافتند. در این دوره، نقاشی از درون صفحات کتاب ها و تزیین آن ها بیرون آمد و به صورت تک ورق رواج یافت. بیشترین موضوعی که نقاشان این دوره به تصویر کشیده اند عبارت است از: زندگی عامه مردم و درباریان و به خصوص به تصویر کشیدن اشراف یا لباس های فاخر و الوان. در این دوره تک چهره سازی در نقاشی رواج زیادی پیدا کرد، شاید دلیل عمده این کار آشنایی هنرمندان دوره صفوی با آثار هنرمندان ممالک اروپایی بود، به دلیل آن که این دوره در حقیقت آغاز ارتباطات نوین با جهان غرب بود، چیزی که در دوره های بیشتر بدین صورت امکان نیافته بود.

مکتب دوره دوم صفویه با حکومت شاه عباس اول آغاز می شود که در واقع دوران نزول هنر نقاشی (نگارگری ایرانی) و نفوذ هنر اروپایی است و به پیروی از نقاشی های دیواری کلیساهای اروپا نقاشی های دیواری در کاخ ها و خانه های بزرگان این دوره شروع می شود. مکان هایی که در آنها نقاشی های دیواری فراوانی دیده می شود عبارتند از: عالی قاپو، چهلستون،کلیسای وانک و خانه های سوکیاس در جلفا.
سبک این دوره، چه در نقاشی دیواری و چه در نقاشی های دیگر (پارچه، کاغذ و چوب) از روی اندام های کشیده تر افراد این دوران و تغییر شکل کلاه قزلباش قدیم، عمامه های مختلف بزرگ، زربفت و راه راه و گاه نیز کلاه فرنگی مشخص می شود. در این دوره هنرمند به مقدار زیادی از قید تصویرگری برای کتاب رها می شود و آثار خود را بر روی دیوارها نقش می کند و ظهور گسترده نقاشی دیواری مشخصه ی این دوران است.
ازاین دوره تحولات عمده فرهنگی-هنری، به خصوص هنرنگاری ایرانی آغاز می گردد و هویّت اصلی نقاشی و فرهنگ ایرانی به شدت تحت تاثیر فرهنگ اروپایی قرار می گیرد.
به این نکته باید توجه کرد که شاه عباس دوم مشوّق و مروّج فرمهای نقاشی اروپایی بود و در این باب هم تلاشهایی نمود. در قرن ۱۸ میلادی، نفوذ غرب و اشکالات سیاسی درون جامعه ای ایرانی، موجب اضمحلال و قنای نقاشی ایرانی (خصوصا مینیاتور به لحاظ تاثیر تکنیک های غربی و نقاشی رنگ و روغنی) و تعدادی از هنرهای دستی (رنگسازی، فلزکارب، کاغذ سازی، جلد سازی و قالی بافی) وقتی شد که نتایج آن در سالهای بعد در دوران قاجار مشاهده گردید و حتی تا امروز هم باقی است.

امروزه نیز در اصفهان، نقاشی از اهمیت وافری برخوردار است. شاغلان این صنعت، علاوه بر هنرمندان نقاشی رنگ و روغن و آب رنگ، مینیاتور سازان معروف، نقشه کشان قالی، کاشی و دورنماسازان و غیره را در بر میگیرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- خزایی، محمد، کیمیای نقش، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، تهران، 1368، جلد اول.

2- جوانی، اصغر، تاثیر نقاشی های دوره صفویه بر دوران قاجاریه (رساله تحصیلی)، مجتمع دانشگاهی هنر، دانشکده پردیس اصفهان، خرداد 1368.

3- شریفی، محمدرضا، بررسی تزیینات دیواری زمان صفوی در اصفهان (پایان نامه کارشناسی)، مجتمع دانشگاهی پردیس اصفهان، خرداد 1368.

4- راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران