نقره سازی در آذربایجان شرقی

  • نقره سازی در آذربایجان شرقی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

استان آذربایجان شرقی از کانون های صنایع دستی ایران محسوب می شود ؛ و یکی از رشته های صنایع دستی استان هنر و صنعت نقره سازی است. صنعت نقره سازی از دیرباز در تبریز رواج داشته است. نقره سازی از سال ۱۹۱۵ میلادی از ترکیه برای اولین بار به تبریز آمده و لذا نقره کاران بیش از دیگر نقاط کشور در تبریز دیده می شوند. نقره از فلزات گران‌ بها به شمار رفته و از آن در صنایع جواهرات و لوازم تزئینی، ظروف و لوازم تجملی آشپزخانه و غذاخوری استفاده می‌شود.

نقره سازی تلفیقی از هنر و صنعت تلقی می شود. از این نظر که نقش ها در کار نقره سازی، از روحیه هنرمند نقره ساز الهام گرفته می شود، این کار را به عنوان هنر می توان معرفی کرد و از این جهت که تولیدات این کار مثل تولید ظروف کاربردی هست، این کار را به عنوان صنعت هم می توان نام برد.

به علت مهاجرت ارامنه در دوران جنگ جهانی اول به ایران و به دلیل اینکه بخش عمده ارامنه آن دوران برای گذران زندگی و امرار معاش در تبریز به کار نقره روی آوردند، سبب شد تا بیشتر اساتید هنر نقره از هموطنان ارامنه ای باشد.

هنر نقره به سبک تبریز، حکاکی و قلم زنی بدون استفاده از چکش است، بدین ترتیب که با استفاده از قلم فولادی با نیروی دست بر روی فلز نقره کنده کاری انجام می شود.

شیوه تولید سنتی، حکاکی با استفاده از قلم هایی خاص، ترکیبی بودن هنر مذکور که نقایص آن را به حداقل می رساند، تنوع در آثار تولیدی و کاربردی بودن آنها، مقاوم بودن آثار کاربردی در هنگام استفاده، قابلیت احیا، بازسازی و مرمت آثار از جمله ویژگی های منحصر به فرد این هنر است.

حکاکی روی نقره بر روی ورقه هایی از آلیاژ نقره و مس پس از پیاده کردن طرح اولیه، با قلم زنی و بنا به ضرورت طرح، برش کاری، خم کاری، لحیم کاری و در نهایت کمک گرفتن از برخی توانمندی های علوم و فنون مختلف همچون فعالیت های شیمیایی، در قالب برخی ظروف، وسایل و تابلوهای هنری و غیره انجام می شود.

نقره سازی و هنرهای وابسته به آن در شهر تبریز با کیفیت ممتاز و توسط هنرمندان بسیاری جریان دارد. دواتگری، ملیله کاری، حکاکی، قلمزنی و سیاه قلم از جمله رشته های فعال وابسته به هنر صنعت نقره سازی در این استان می باشد. زیورآلات، ظروف کاربردی و تزئینی، آئینه و شمعدان، قاب عکس و … از جمله آثار تولیدی نقره می باشند.

در مورد نقره سازی به روش سیاه قلم باید گفت که این نوع هنر ارزش بالایی داشته و چندین برابر قیمت حکاکی های معمول به فروش می رسد اما در حال حاضر این نوع هنر به دست فراموشی سپرده شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران