کانال تلگرام

دانلود کتاب آمازون

شروع به کار نخستین همایش و نمایشگاه تخصصی سوغات ملی ایران

 • شروع به کار نخستین همایش و نمایشگاه تخصصی سوغات ملی ایران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

نخستین همایش و نمایشگاه تخصصی سوغات ملی ایران از امروز – ۲۳ فروردین – به مدت سه روز در مرکز همایش‌های برج میلاد شروع به کار کرد.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در این همایش در حوزه سوغات ملی بیان کرد: به طور کلی دو نوع حوزه‌های سوغاتی زیارتی و خاطره‌ای کم کار کردیم و فقر نظری و نگرشی در این حوزه به شدت مشهود است و تا زمانی که این فقر زدوده نشود، فعالیت‌های ما تالیفی نخواهد بود.

بهمن نامور مطلق ادامه داد: زمانی می‌توانیم این کار را انجام دهیم که به تالیف سوغات ملی و انواع آن در این حوزه بپردازیم. بخشی از سوغات و شبیه به آن مربوط به حوزه فرهنگی است که باید در آن به بازنگری در بخش نظری، اقتصادی و عملی بپردازیم. امیدوارم این نشست به حوزه سوغات کمک کند تا در آینده یکی از کشورهای مولف و بهره بردار در این حوزه باشیم.

او افزود: صنعت سوغات چند بخشی است؛ بخشی از آن به گردشگری مرتبط و از طرفی به صنعت صنایع دستی و صنایع دیگر مربوط می‌شود؛ پس اندیشیدن در این حوزه به تامل میان‌بخشی نیاز دارد، به ویژه با وضعیتی که گردشگری داخلی و خارجی پیدا می‌کند نیازمند پژوهش و سرمایه‌گذاری جدی در این حوزه هستیم.

نامورمطلق بیان کرد: بدون نگاه به سوغات، صنایع دستی و گردشگری ما ناقص خواهد بود و بخش بزرگی از آن به هر دو مربوط می‌شود. سوغات فرهنگی یک رابطه است و خرید آن ایجاد ارتباط با گردشگر‌، محیط و مردمی که گردشگرپذیر هستند می‌کند. اقتصاد در کشور آمریکا در یک سال بیش از ۱۷ میلیارد دلار گردش مالی سوغاتی داشته است و بیش از ۳۰ هزار فروشگاه فعال در این حوزه در آمریکا وجود دارد. در اروپا هم وضعیت به همین شکل است.

معاون صنایع دستی گفت: اگر بخواهیم سوغات را تقسیم‌بندی کنیم، می‌توان آن را به اشکال مختلف دسته‌بندی کرد. اما تقسیم بندی کلان این است که آن را به سوغات خاطره‌ای و هدیه‌ای تقسیم کنیم که هر کدام دو حیطه مختلف و دو نوع هدف‌گذاری متفاوت دارند. اگر در بخش‌های نظری اندیشیده نشود، بخش‌های علمی دچار مشکل می‌شود.

او اضافه کرد: سوغات خاطره‌ای را گردشگر برای یادآوری سفرش می‌خرد. در واقع هدیه‌ای به خود گردشگر است تا تجربه‌ای که از آن سفر داشته را در حافظه نگه دارد و ما به شدت نیازمند پژوهش و سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم. بدون نگاه به سوغات، صنایع دستی و گردشگری ما ناقص خواهد بود. دو گونه هدف‌گذاری سوغاتی داریم که باید خودمان را برای هردو آماده کنیم، اما متاسفانه می‌بینیم که کشور ما آمادگی چنین چیزی را ندارد. مثلا برای برج ایفل صد مدل شی تولید می‌کنند، از جاسوئیچی گرفته تا اشیای دیگر؛ اما در اصفهان با وجود این همه بنای تاریخی و یادگاری چه تعداد سوغات خاطره‌ای تولید کرده‌ایم؟

معاون صنایع‌دستی با بیان اینکه ما در زمینه سوغات خاطره‌ای فعال نبودیم در حالیکه ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه داشته‌ایم‌، گفت: البته معاونت صنایع دستی برنامه‌هایی در این زمینه برای آینده در نظر گرفته است. گرچه سوغات تنها صنایع دستی نیست و ما سوغات خوراکی هم داریم.

وی اظهار کرد: بحث‌هایی هم درباره خرید داریم. طی تحقیقات انجام شده دو نوع خرید هیجان انگیز و برنامه‌ریزی شده داریم؛ بسیاری به منظور خرید به کشوری دیگر سفر می‌کنند و بسیاری هم مثل کشور ترکیه گردشگران را به کارگاه‌های تولیدی می‌برند تا به خرید راغب شوند.

نامورمطلق گفت: البته خرید هم دو گونه است؛ یکی براساس نیاز یا میل به زیباشناسی که سه کنش تولید،‌ فروش‌ و خرید را به همراه دارد که هر کدام قابل تامل هستند و بر سوغات و تجارت آن تاثیر عمیق دارند. یکی از مشکلات سوغات ما بحث توزیع است، از طرفی تولید نسبتا خوبی داریم و برخلاف آن چیزی که فکر می‌شود قیمت‌ها نیز ارزان می‌شود.

او افزود: اگر بتوانیم شبکه‌های توزیع خوبی را راه‌اندازی کنیم، نصف مشکل سوغات زیارتی ما حل می‌شود.

در ادامه این همایش مدیرعامل شرکت توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی نیز بیان کرد: برگزاری چنین همایشی در آغاز سالی که مقام معظم رهبری آن را سال «دولت، ملت، همدلی و هم‌زبانی» نامگذاری کرده‌اند، در راستای اقتصاد مقاومتی و پویایی اقتصادی خانوار نقش بسزایی داشته باشد. این نمایشگاه فرصت بی‌نظیری برای اقتصاد مقاومتی فراهم می‌کند.

سیدعلی آقازاده ادامه داد: رشد گردشگری به واسطه تاثیرات چند جانبه خود توان و نیرویی ایجاد خواهد کرد که برای تاثیرات گردشگری پایدار باید برنامه‌ریزی اصولی داشته باشیم. با توجه به جاذبه‌های تاریخی، مذهبی‌ و تمدن چند هزار ساله کشورمان و همچنین میراث فرهنگی و صنایع‌دستی که ریشه در فرهنگ و تمدن کشور ما دارد، نیازمند تدوین یک برنامه جامع هستیم و این همایش می‌تواند سرآغازی برای شناسایی و معرفی سوغات کشورمان باشد.

در ادامه این همایش سعید شیرکوند، معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: از سال ۵۳ قیمت نفت جهش صعودی داشت و این موجب شد درآمد نفتی در ایران زیاد شود و دولت ما خودش را در حوزه اقتصاد بی‌نیاز از حوزه‌های دیگر بداند. از چهل سال قبل هرچه پیش رفته‌ایم، بخش‌های دیگر آسیب بسیاری دیده‌اند. چرا تحریم‌های اقتصادی برای ما اهمیت دارد‌، چون از سال ۵۳ اتفاق بزرگ اقتصاد نفتی و افزایش قیمت آن از بشکه‌ای سه دلار به ۱۳ دلار رسید به یک‌باره ۱۴ برابر افزایش داشت.

او ادامه داد: در آن زمان دولت وقت توانست خزانه خود را از درآمد نفتی پر کند و هرجا که می‌تواند از پول نفت خرج کند. به همین دلیل اقتصاد منحصر به درآمدهای نفتی شد و صاحب‌نظران اقتصادی درباره آن بسیار بحث کردند که درآمد نفتی نعمت است یا نغمت.

شیرکوند بیان کرد: این چنین شد که اقتصاد ما مشاهده کرد که یک دولت فربه بی‌نیاز از درآمدهای دیگر شکل گرفته است. یعنی بخش‌های دیگر اقتصادی عمل نمی‌کردند. یعنی سودآوری در بخش‌های دیگر در نظر گرفته نشد و این تنها در بخش صنایع‌دستی نبود، بلکه در صنایع دستی از فولاد گرفته تا خودرو سازی برای دولت مهم نبود؛ زیرا پول نفت تزریق می‌شد.

او اضافه کرد: کلیدی‌ترین مباحث اقتصادی دنیا مالیات است، اما در کشور ما مالیات مهم نبوده است ما تشکیلات مالیاتی داریم و مجموعه دریافتی حقوقی که به پرسنل این سازمان داده می‌شود بیشتر از درآمدی است که دارد، زیرا چنین مساله‌ای مهم نیست.

شیرکوند گفت: اگر شاخص ارزیابی گردشگری ایران را هتل در نظر بگیریم، به جز مشهد و کیش این مورد در بقیه استان‌ها مورد توجه قرار نگرفته است چه برسد به اینکه توسعه پیدا کند. اگر گردشگری صورت بگیرد، صنایع دستی را از کشوری به کشور دیگر می‌برند؛ اما اگر کسی به کشور ما نیاید طبیعی است که این صنعت جایگاه خودش را از دست می‌دهد. ما معتقدیم که حتی انقلاب را هم باید صادر کنیم و خودمان را به رخ کشورهای دیگر بکشیم. یکی از این صنعت‌هایی که باید صادر کنیم صنایع دستی و سوغات است که عملا از حوزه صنعت درآمده‌اند و در آن بیزنس و صنعت‌گری هم دیده نمی‌شود چون صنعت برای خودش تعریفی دارد.

دبیرکل مجمع متخصصین ایران نیز در انتهای این همایش بیان کرد: به نظر من سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی باید حتما به وزارت تبدیل شوند. ما مخالف آن هستیم که معاون رئیس جمهور رئیس آن شود، زیرا مسئول این حوزه باید به پارلمان پاسخگو باشد. مهم نیست که دولت از این پیام ما استقبال کند، زیرا این کار باید عملی شود.

نصیرزاده ادامه داد: دلیلی ندارد مسئولان این سازمان بگویند چرا فلان کار انجام نشود، من به سازمانی که آقای شیرکوند را انتخاب کرده تبریک می‌گویم زیرا در حوزه اقتصاد مسلط هستم. اما سوال من از این شخص فرزانه این است چرا هرکس باید بگوید فلان کار بشود یا فلان کار نشود؟ این مردم هستند که باید بگویند و ما باید پاسخگو باشیم.

او ادامه داد: چرا باید درآمد ارزی مردم این کشور پایین باشد؟ ۱۸ منطقه ژئوپولتیک در جهان داریم که یکی از آن مناطق خاورمیانه است و ایران نیز متروپل این منطقه است و ۶۰۰ میلیون بازار مصرف در این منطقه وجود دارد.

نصیرزاده گفت: ما کشور مهمی هستیم و یکی از امپراطوری‌های مهم در گذشته بوده‌ایم. اما آیا درآمد ارزی هر فرد ایرانی از طریق توریست را افزایش داده‌ایم؟ ترکیه از ما در این زمینه جلوتر است، ما حتی توریسم اسلامی را هم نشناخته‌ایم.


0 به این مطلب امتیاز دهید

عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مهدی در ۲۶ آبان ۱۳۹۶

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییی

 • احمد در ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  درود و عرض ادب در مورد مقاله ای که در رابطه با لنبان طرح نمودیدلازم دیدم تشکر بنمایم اما پیش از هر چیز شایسته بود که هم حضرت عالی و هم اساتیدی که در این خصوص زحمت کشیده اند با اندکی دقت در وجه تسمیه لنبان به واژگان مردمان همسایه که پایشان به آن محل هم باز شده یعنی بختیاریها خیلی خود را در چم و خم واژه شناسی قرار ندهید زیرا در گویش لری جنوبی و عموم مردم جنوب لنبان lonban یا لنبونlonboun به معنای گیاه بیشه است که در مناطق جنوبی سقف خانه های روستایی خصوصا خانه های لب خور ها ، تالاب ها و باتلاق های خوزستان را از ان می بافند. لذا بنده اعتقادم این است که در مطالعه اکوسیستم محل مزبور خصوصا الگوهای گذشته انجا حتما به ریشه این نام خواهید رسید.

 • parisa در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  الان که دیگه اصلا روغن جامد نیست. روغن مایع آفتابگردان چطوره؟مشکلی نداره؟

 • مر در ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  ما در آبان از این آبشار بازدید کردیم، مسیر خیلی خیلی دور و خلوت و خطرناک بود، جاده خاکی بود، حدود سه ساعت و نیم با ماشین تو جاده خاکی راه بود، با ماشین شاسی کوتاه میشد رفت ولی خیلی دور بود و مسیر صعب‌العبور بود، بعد از رسیدن به خود امامزاده گزو،حدود ۳۵ دقیقه از کوه باید پایین رفت تا به آبشار رسید و حدود ۴۵ دقیقه از کوه باید بالا رفت تا دوباره به امامزاده برگشت، کوهنوردی خیلی سنگینی هم دارید حسابی خسته میشید ولی آبشار خیلی قشنگه,مسیر روی گوگل مپ موجود نیست

 • خاقانی در ۱ آذر ۱۳۹۶

  شرایط رزرو خانه معلم اراک

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۳ آذر ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین

 • مریم در ۴ آذر ۱۳۹۶

  ممنون برای آموزش خوبتون🌹

 • ديلمستان در ۴ آذر ۱۳۹۶

  مسیر اول آسفالته. چرا مسیر اصلی را تغییر دادید؟ چه کاریه؟ ضمنا این روستا جز بخش خورگام شهرستان رودبار و زبانشم دیلمی است. لطفا اصلاح کنید

  • leila در ۵ آذر ۱۳۹۶

   ممنونم از توجهتون.حتما اصلاح میشود

 • وحید در ۹ آذر ۱۳۹۶

  رودخانه های سیکان در شهرستان دره شهر و سراب ، و چندین رودخانه دیگه لحاظ نشدن.

 • علی در ۱۳ آذر ۱۳۹۶

  به ارومیه قلب کردستان به ارومیه شهرکردنشین تشریف بیاوریدوازمناطق دیدنی وتاریخی ان دیدن کنید…بژ ی کوردستان

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  عالییییییییی😘😘😘😘

 • سویوکیونگ در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خوب بود

 • مجتبی در ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  خیلی لایک دارین با تقدیر وتشکر فراوان از شما

 • سعید در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  سلام. اسم روستای کورابلاغ ه اشتباه کوره‌جان وارد شده است لطفا اصلاح نمایید

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  یکی از رود هارو ننوشتن چون من در جدول ی سوال اومده یکی از رود های استان خوزستان که پنج کلمه ایه و دوکلمه اولش ک ر اخری هم ن

 • ناشناس در ۱۹ آذر ۱۳۹۶

  من همون ناشناس بالاییم لطفا اگه کسی جواب سوالو دونست بگه

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱ دی ۱۳۹۶

  💖 اورمیه قلب آذربایجان 💖
  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان دیدن کنید !!
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا همون‌ به اصطلاح ترکی ( اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازین 💓.
  آذربایجان دیارنا ، اورمییه خوش گلیبسیز ‌.
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  به دیار آذربایجان، شهر اورمیه خوش اومدین💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓
  💓 اورمیه قلب آذربایجان 💓

 • آرمان در ۱۹ دی ۱۳۹۶

  سلام.خسته نباشید عرض میکنم.فک کنم عبارت آلکاوا صحیح نمی باشد.و عبارت علیک آباد در نقشه های طرح تفصیلی و پیشنهادی شهر اشنویه با پیشنه ۳۵ سال قدمت موجود می باشد.

 • اورمیه آذربایجان در ۲۲ دی ۱۳۹۶

  یاشاسین گوزل آذربایجان
  یاشاسین گوزل اورمیه

  😍😍😍😍😍😍💖💖💖💖💖💖💖💖

 • سحر در ۲۳ دی ۱۳۹۶

  اولین باری بود که به مناطق ترک نشین سفر کردم شهر زیبای ارومیه بود.با مناطق بکر وطبیعت زیبا و هوای عالی

 • ترک وطن پرست در ۲۵ دی ۱۳۹۶

  با علی هستم که ارومیه را قلب کردستان می داند -اولا ارومیه اسمش رو خودشه:”

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  سنی چوخ سویوروم اورمیه 💓
  سن بنیم حیاتمسان اورمیه 💓
  عشقیم، نفسیم،جانیم:
  اورمیه آذربایجان

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۲ بهمن ۱۳۹۶

  قاداین آلیم گوزل اورمیه❤
  ترجمه از ترکی به فارسی:
  فدای شهر زیبای اورمیه بشم.
  سنی چوخ‌ سویوروم اورمیه آذربایجان ❤
  یاشاسین آذربایجان💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • م زعفرانيه در ۴ بهمن ۱۳۹۶

  دهکده توریستی زعفرانیه سبزوار در کنار جاده اصلی تهران مشهد قرارداره و اثار تاریخی متعددی داره توصیه دارم موقع رفتن به مشهد مقدس از این دهکده دیدنی بکنید حتی با یه روز هم تموم نمیشه واقا دیدنیس اثار ان عبارتند از کاروانسرای شاه عباسی – اب انبار – قهوه خانه قدیمی – ارگ – یخچال – چاپار خانه – اقامتگاه – قبرستان مسافران ابریشم – حمام قدیمی- کویر اماده افرود- پناهگاه گل ممد قهرمان داستان ده جلدی کلیدر رمان نویس بزرگ استاد محمود دولت ابادی-ابشار در شمال روستا – کال شور در جنوب روستا و…..

 • مختار نوربخش در ۶ بهمن ۱۳۹۶

  درود بر سیاهکل

 • جانیم تبریزیم در ۹ بهمن ۱۳۹۶

  هموطن اورمیه ای انقدر خودتو هلاک نکن اگه اورمیه قلب آذربایجان باشه که نیست یک نفر هموطن کرد نمیگه قلب کردستان قلب اونجایی هست که من اونجا نفس میکشم پس الکی خودتو خسته نکن . یاشاسین آزربایجان یاشاسین تبریزیم

 • مهدی صالحی در ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

  سلام پیشنهاد می کنم از روستای اسجیل هم دیدن کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببریدو از مهمان نوازی ساکنان آن بهره مند شوید.

 • اورمیه قلب آذربایجان در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • گوزل تبریز در ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  اورمیه عشق ، جان و‌ قلب آذربایجان هست.
  گوزل تبریزدن ، گوزل اورمییه سلام 💪💪💪
  تبریز ائلمیدی ❤ اورمیه سئوگلیمدی

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه 💪

  اورمیه قلب آذربایجان 💪💪💪💪💪💪

 • عشقیم تبریز در ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

  با اون نفر با اون اسم تقلبی هستم این هلاک کردن نیست ❌❌

  یاری جانیم تبریز 😍
  یاری جانیم اورمیه 😍
  یاشاسین آذربایجان

 • آیدین در ۲۲ بهمن ۱۳۹۶

  تبریز قدمتی بیش از کوچ آریایی هابه ایران را دارد…
  همچنین تپه حسنلو و شهر خیاو…یا همون مشگین شهر تاریخی بیش از ۷ هزار سال دارد…و راجب اون دوست عزیز که فک میکنن اورمیه خاک کوردستان تخیلی میباشد…..ازربایجان اورمیه تبریز اردبیل زنجان و همدان یاشاسین…

 • اورمیه آذربایجان در ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین تبریز 💪
  یاشاسین اورمیه💪
  یاشاسین اردبیل 💪
  یاشاسین زنجان 💪