نمد بافی در آذربایجان شرقی+فیلم

 • نمد بافی در آذربایجان شرقی+فیلم
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

نمد نوعی بافته سنّتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. برای تهیه نمد (نمد مالی) عمل بافتن انجام نمی‌شود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم‌ رفتن الیاف پشمی می‌شوند. دو خاصیت جعدیابی و پوسته‌ای شدن پشم، امکان تولید نمد را فراهم می‌کنند.

پشمی که برای تولید نمد به کار می‌رود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. از صابون و زرده تخم‌مرغ نیز می‌توان برای بهتر شدن کیفیت کار استفاده کرد. مقدار پشمی که برای هر مترمربع نمد لازم است با مقدار پشم لازم برای تولید قالی برابر است اما چون زمان تولید نمد بسیار کوتاه‌ تر است (حدود یک روز) قیمت آن پایین است.

ابتدا نقش مورد نظر را با پشم‌های رنگی روی یک پارچه کرباس طراحی می‌کنند. سپس پشم حلاجی شده را روی تمام سطح پارچه قرار می‌دهند و پارچه کرباس را می‌پیچند. با ریختن آب جوش بر آن و فشردن مداوم کار، نمد تولید می‌شود. نمد مالی کاری طاقت‌فرسا محسوب می‌شود. برای مالیدن نمد در نقاط مختلف ایران روش‌های مختلفی وجود دارد استفاده از کتیرا در برخی نقاط رایج است.

 

برای مشاهده نمد بافی (نمد مالی) فیلم کوتاه زیر را مشاهده کنید:

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • محمد در ۲۲ فروردین ۱۳۹۴

  بد بد بد بد بد خیلی بد

  • حمیدرضا سریزدی در ۲۴ فروردین ۱۳۹۴

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   ببخشید کجای کار ایراد داشته شما ناراضی بودین؟
   بفرمایید تا اصلاح بشه یا اگه اطلاعاتی در این زمینه دارین بفرمایید تا پست تکمیل تر بشه
   با تشکر

 • نسیم در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

  نمد بافی تو کدوم منطقه آذربایجان انجام میشه؟ اگر آدرس یا شماره ای از هنرمندهای نمد باف داشته باشید لطفا برام ایمیل کنید مرسی