پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران

 • پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران
 • پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران
 • پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران
 • پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران
 • پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران
 • پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) در تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) یکی از پارک های تهران است که دارای مساحتی حدود ۲۴ هزارمتر مربع می باشد و  در شرق میدان ونک، بعد از چهارراه جهان کودک و بر روی تپه های عباس آباد احداث شده است. این پارک در تاریخ ۱۳۸۸/۰۴/۱۶ توسط محمد باقر قالیباف شهردار وقت تهران افتتاح شد.

بوستان آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم (ع) دارای تجهیزاتی مانند چهار برج آتش، آبنما، فضای بازی با آب، چادری ۷۰۰ متری با روی گردان ۳۷۰ نفری، پل ابریشم، لانه کبوتر، کالسکه رانی، فانوس دریایی، آلاچیق و محیط سبز است که آن را از سایر بوستان های تهران متمایز کرده است.

این پارک از چهار عنصر اصلی سازنده جهان ساخته شده است که عبارت اند از:

 • آب
 • خاک
 • هوا
 • آتش

پارک آب و آتش راوی و نمایش دهنده چند پرده مهم از زندگی حضرت ابراهیم می باشد که عبارت است از:

 • ولادت
 • بت شکنی
 • گلستان شدن آتش
 • قربانگاه اسماعیل
 • ساخت کعبه

بوستان حضرت ابراهیم به وسیله آب نماهای زیبا و متعدد و متفاوت لحظات شاد و مفرحی را برای شما رقم خواهد زد. همچنین داشتن چهار عدد برچ آتش که ارتفاع آتش آن ها به هشت متر می رسد یکی از چشم اندازهای بدیع بوستان آب و آتش به شمار می رود. با هدف انجام عمل های فرهنگی و هنری و برپا داشتن نمایش های آیینی، یک آمفی تئاتر مجلل و مدرن نیز با ظرفیت ۴۰۰ نفر احداث شده است.

معماری پارک آب و آتش حسابی چشم نواز است. طراحی هایی که وقتی در چشم شما می افتند، نمی گذارند به سادگی از آن ها بگذرید. حتی برای کافی شاپ آن هم یک سازه زیبا طراحی شده. یک کشتی که می توانید روی آن انواع و اقسام نوشیدنی ها و دم نوش ها را میل کنید. علاوه بر این کشتی که در انتهای پارک قرار گرفته، دو بوفه دیگر هم در کنار زمین اسب سواری و نزدیک پل طبیعت وجود دارد که انواع خوردنی ها و خوراکی ها در آنها پیدا می شود.

از سمت بزرگراه حقانی یا خیابان دیدار جنوبی که به پارک برسید به برج های آتش برمی خورید. به چمن زارها و درختان زیبا که از بین آنها مشعل های آتش قد کشیده اند. هوا که رو به تاریکی می رود، مشعل ها جان می گیرند. کم کم می غرند و هر نیم ساعت یک بار ناگهان آتش از دهانه های آن ۴ برج شعله می کشد. شعله هایی ۱۰ متری با حرارتی زیاد. تقابلی تماشایی میان فواره های آب و شعله های آتش. احتمالا اینجاست که به حکمت نامگذاری این پارک به نام بوستان حضرت ابراهیم (ع) پی می برید.

فواره آب پارک شبیه فیلم هاست. فیلم های ژانر وحشت که ناگهان زمین ترک می خورد و آب با فشار به آسمان پرت می شود. به طرف مردمی که روی آن راه می روند و زهره ترک شده اند! اینجا اما از ترس خبری نیست. همه چیز در هیجان خلاصه می شود. در لذت برذدن از یک آب بازی بی ترس!

جایی حوالی ستون های تنومندی فلزی که زبانه های آتش از آنها شعله می کشد، سورخ هایی در زمین هست که احتمالا بچه هایی را مشغول خیره شدن به آنها می بینید. آنها منتظر هستند که موعقد مقرر برسد و ناگهان آب با شدت از زمین به بالا پرتاب شود.

پارک آب و آتش و بوستان بنادر به هم چسبیده اند. مرز بین این دو پارک یک برج فانوس است. برجی شبیه برج های فانوسی که در کارتون ها دیده اید یا در داستان ها خوانده اید. استوانه ای و سفید اما نه چندان بلند با ۱۲ متر ارتفاع. یک برج فانوس دریایی که می توان از راه پله های مارپیچ آن بالا رفت و منظره های پارک را دید زد. آدم ها را و اتوبان ها و خیابان هایی را که از دور و بر پارک می گذرند. با بالا رفتن از برج ارتفاع زیادی نخواهید داشت اما نمای ۳۶۰ درجه ای منطقه زیر نگاه شماست. در ادامه توضیحی هم در مورد بوستان بنادر می دهیم:

بوستان بنادر

مجموعه بوستان بنادر که دارای مساحت ۴۸ هزار متر مربع  است در قسمت جنوبی پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) قرار گرفته است. مجموعه بوستان بنادر دارای مسیر های زیبا و ویژه ای شامل مسیر ورود پیاده، کالسکه و دو چرخه می باشد. بوستان بنادر دارای ویژگی  اجرای عملیات راپل نیز می باشد که می توان این ویژگی را جزو قابلیت های منحصر به فرد این پارک به شمار آورد. همچنین این پارک ۱۹ چادر خیمه ای جهت تفرج و تفریح را در خود جای داده است.

برج فانوس و کشتی بزرگ در قالب رستوران یکی دیگر ویژگی های بوستان بنادر می باشد.

این مجموعه تفریحی و تفرجی با توجه به ویژگی ها و قابلیت های ذکر شده می تواند یکی پاسخگوی تفریحی، فرهنگی و ورزشی مردم باشد.

این مجموعه تفریحی همیشه مورد توجه گردشگران و مسافران بوده است، نا گفته نماند که این پارک بسیار مورد توجه افرادی که در تهران سکونت دارد قرار گرفته است.

چطور به بوستان آب و آتش برویم؟

خط شماره یک مترو شما را به پارک می رساند. ایستگاه مترو شهید حقانی از قطار پیاده شوید و سوار تاکسی هایی شوید که از میدان ونک به سمت حقانی شرق حرکت می کنند. تاکسی ها شما را جلوی در اصلی پیاده می کنند. اگر حال و انرژی اش را دارید می توانید از ایستگاه مترو تا در ورودی پارک را پیاده بروید. فقط ۱۰ دقیقه راه دارید.

اگر از خودروی شخصی استفاده می کنید، باید در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک وارد خیابان دیدار شوید. خیابانی که در ضلع غربی پارک، درست بعد از چهار راه جهان کودک و نرسیده به پل عابر پیاده قرار دارد. خودروی مبارک را هم می توانید در حاشیه همین خیابان دیدار پارک کنید یا وارد پارکینگ عمومی بوستان حضرت ابراهیم (ع) شوید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- ویکی پدیا

4- تارنمای بیتوته

5- تارنمای باشگاه خبرنگاران جوان

اطلاعات این مکان
آدرس
تهران، شرق میدان ونک، بعد از چهارراه جهان کودک، خیابان دیدار
مساحت
۲۴۰۰۰ مترمربع
افتتاح
۱۳۸۸/۰۴/۱۶
امکان بازدید
برای عموم
پارکینگ
دارد

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران