پارک ملی کلاه قاضی (پناهگاه حیات وحش) اصفهان

  • پارک ملی کلاه قاضی (پناهگاه حیات وحش) اصفهان
  • پارک ملی کلاه قاضی (پناهگاه حیات وحش) اصفهان
  • پارک ملی کلاه قاضی (پناهگاه حیات وحش) اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

منطقه کلاه قاضی در جنوب اصفهان و تقریبا در ۲۶ کیلومتری شهر واقع شده است. این منطقه از جانب شرق تحت تاثیر کویر و از جانب غرب تحت تاثیر رشته کوه های زاگرس است. کوه کلاه قاضی قسمتی از رشته کوه ماهدشت می باشد. بلندترین قله این کوه به ارتفاع ۲۵۳۴ متر می باشد که در جنوب خاوری اصفهان واقع و شکلی شبیه کلاه قاضیان در ادوار گذشته دارد. کوه کلاه قاضی از مناطق حفاظت شده شکار ممنوع و پناهگاه حیات وحش می باشد و دارای پاسگاه های مختلف شکاربانی است و چشمه های زیادی در دامنه های این کوه وجود دارد که گله های حفاظت شده بز و پازن از آن استفاده می کنند.

پستانداران این پناهگاه عبارتند از: کل یا بز کوهی، قوچ و میش، آهو یا غزال ایرانی، پلنگ، خرگوش وحشی، گرگ، کفتار، شغال، گربه شنی، روباه و غیره. عمده ترین پرندگان آن نیز شامل کبک، تیهو، گنجشک معمولی، خانواده کبوتر ها، جغد کوچک، خانواده عقاب ها، بالابان، شاهین، کلاغ سیاه و خانواده هدهد می باشد. خزندگان این منطقه مشتمل بر افعی شاخ دار ایرانی و مار جعفری است.

پارک ملی کلاه قاضی به موجب شرایط خاص از دیرباز زیستگاه وحوش بوده و دارای قدمت تاریخی زیادی است. چنانکه در تاریخ آمده است از زمان شاه عباس صفوی و بعد از آن به خصوص در دوره قاجاریه این کوه ها از شکارگاه های مخصوص این سلاطین محسوب می شده است. در اواخر قرن نوزدهم ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه که سال های متمادی حاکم اصفهان بوده در کتاب خود از کلاه قاضی و شاهکوه به عنوان شکارگاه های غنی و زیبا یاد کرده است.

این منطقه به دلیل دارا بودن تنوع بوم شناختی، حفاظت از تنوع زیستی، حفاظت از منابع ژنتیکی و بقای تعادل طبیعی همچنین کاهش ناهنجاری های حاصل از فعالیت صنایع و عوارض جمعیتی، برخورداری از چشم اندازهای زیبای نواحی کوهستانی و تپه ماهوری، وجود انواع گیاهان و گونه های متعدد حیات وحش جانوری و استفاده های علمی، پژوهشی، اقتصادی و گردشگری دارای ارزش وجودی پارک ملی بوده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، ۱۳۸۸.

اطلاعات این مکان
آدرس
26 کیلومتری جنوب شهر اصفهان
نوع
منطقه شکار ممنوع و پارک ملی کلاه قاضی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران