شهرستان گرگان
  • پارک ملی گلستان
  • پارک ملی گلستان
  • پارک ملی گلستان
  • پارک ملی گلستان
  • پارک ملی گلستان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پارک ملی گلستان که در استان گلستان در شمال شرق کشورمان واقع شده است یکی از مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری این استان است که طبیعت دوستان و گردشگران زیادی همه روزه از آن بازدید می کنند.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان موزه زنده ای است که مجموعه متنوعی از جوامع گیاهی و جانوری را در خود جای داده است و به عقیده برخی از متحققین، ویژگیهای این پارک در زمینه داشتن مناطق زیست متنوع جنگلی و استیپی، متشکل از کلیه گیاهان و حیوانات وحشی منحصر به فرد است که تا حدی دست نخورده در یک محدوده نه چندان وسیع قرار گرفته است بطوریکه بدلیل دارا بودن شرایط مطلوب از سوی سازمان های بین المللی به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده و مورد توجه خاص متحققین و دانش پژوهان و علاقه مندان به طبیعت است.

به علاوه، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، شرایط اقلیمی، چشم انداز ها، و مناظر طبیعی متنوع، جاذبه ی توریستی و تفرجگاهی فوق العاده داشته و همه ساله مورد بازدید و استفاده تعداد زیادی از مردم شهرها و روستاهای استان های هم جوار و مسافرین و بازدیدکنندگان از نقاط دور دست کشور و حتی خارج از کشور قرار می گیرد .

وجود آبشار پارک و چشمه هایی که در مراکز تفرجی واقع شده اند، جلوه خاصی به این منطقه بخشیده و محل تجمع توریست می باشد، از طرفی قنات میرزابایلو نه تنها تأمین کننده نیاز حیات وحش بوده، بلکه از این منبع برای موزه حیات وحش و فضای سبز محیط آن استفاده می گردد.

بطور کلی پارک ملی اهداف چند گانه ای را تعقیب می نماید که بدین قرارند :

۱ـ نگهداری و حفاظت وسعت و تنوع ژنتیکی و دست نخوردگی جوامع زیستی گیاهان و جانوران در اکوسیستم های طبیعی و یا در مناطقی که کمتر مورد تعرض قرار گرفته اند ، به عنوان میراث های طبیعی .

۲ـ مطالعه مسایل زیست محیطی و بررسی های اکولوژیکی به عنوان الگویی جهت مقایسه تطبیقی با مناطقی که مورد تخریب واقع شده وقسمتی از اجزای تشکیل دهنده آن از بین رفته اند ، جهت تهیه و تدوین اصول مدیریت منابع طبیعی برای پایداری فرایندهای اکولوژیکی و سیستم تامین حیات .

۳ـ فراهم نمودن تسهیلاتی جهت آموزش و تربیت افراد برای ارائه نمونه کار اکوسیستم ها که کمتر دست خوش تغییرات و دگرگونی قرار گرفته اند .

۴ـ بهره برداری های چند جانبه آموزشی، علمی، پژوهشی، فرهنگی و تفرجی باکمترین اختلال در نظام طبیعی زیستگاه ها و اکوسیستم های طبیعی و استفاده از این بهره وری ها جهت پیدا کردن مطلوب ترین روش علمی و عملی در اداره منابع طبیعی .

تاریخچه ، موقعیت جغرافیایی و اقلیمی :

پارک ملی گلستان در فاصله ۴۵ کیلومتری شرق مینودشت و ۱۵۰ کیلومتری شرق گرگان در استان گلستان واقع شده است . سیمای کلی این پارک کوهستانی بوده و در فاصله ۳۴ دقیقه ، ۱۶ دقیقه ، ۳۷ درجه تا ۰۰ ، ۳۱ دقیقه ، ۳۷ درجه عرض شمالی و ۰۰ ،۴۳ ، ۵۵ درجه تا ۴۵ ، ۱۷ ، ۶۶ درجه طول سرقی قرار گرفته و مساحت آن ۹۱۸۹۵ هکتار می باشد . این پارک در محدوده استان های گلستان ، خراسان و سمنان واقع شده و مدیریت آن به عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان می باشد .

این پارک در ۱۹ مرداد سال ۱۳۳۶ به نام منطقه حفاظت شده آلمه وایشکی تحت حفاظت کانون شکار ایران قرار گرفت، سپس در ۲۳ بهمن سال ۱۳۴۰ بدون تغییر وسعت به نام منطقه حفاظت شده آلمه نامیده شد ودر ۶ شهریور ماه سال ۱۳۴۲ تبدیل به پارک ملی و سپس ، یک سال بعد یعنی سال ۱۳۴۳ ، منطقه مذکور به پارک وحش تغییر عنوان یافت . با تغییر نام سازمان شکار بانی و نظارت بر صید به سازمان حفاظت محیط زیست ، در شهریور سال ۱۳۵۰ این پارک به نام پارک ملی محمد رضا شاه تغییر نام داد و منطقه ای در شرق آن تحت عنوان منطقه حفاظت شده « قرخود » با مساحت ۳۴۰۰۰ هکتار به آن الحاق گردیده و درمنطقه موصوف تحت عنوان پارک ملی محمد رضا شاه آگهی گردید ، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی منطقه الحاقی قر خود از آن منفک و به طور جدا گانه منطقه حفاظت شده « قر خود » را به خود اختصاص داد .

آب و هوا

پارک ملی گلستان از نظر آب و هوایی تحت تاثیر رطوبت دریای خزر بوده و جریانات ناشی از بادهای غربی همواره رطوبت زیادی را به این منطقه می آورد . دامنه نوسانات بارندگی در پارک تغییراتی از ۱۵۰ میلی متر تا ۸۰۰ میلی متر نشان می دهد . میزان بارندگی از غرب به شرق کاسته می شود . به طور متوسط بارش برف ۱۷% از نزولات پارک را تشکیل می دهد . دمای متوسط سالانه بین ۵/۱۱ و ۵/ ۱۷ درجه سانتی گراد متغییر است . دمای حداقل مطلق( ۲۵ – ) درجه و دمای حداکثر مطلق (۳۵ + ) درجه گزارش شده است .

حیات وحش :

حیات وحش پارک ملی گلستان شامل انواع پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، دو زیستان وآبزیان می باشد. وجود ۶۹ گونه پستاندار و ۱۴۹ گونه پرنده و ۸ گونه ماهی و تعداد متنوعی از خزندگان و دو زیستان، موجب غنای پارک گردیده اند . هم چنین حشرات متنوع پارک بسیار ارزشمند بوده که نیاز به شناسایی و بررسی بیشتر دارد.

از میان انواع مختلف پستانداران پارک می توان ، مهم ترین آن ها از قبیل شوکا ، مرال ، قوچ و میش ، کل و بز ، آهو ، پلنگ ،خرس ، گرگ ، روباه ، گربه جنگلی ، سمور و خوک وحشی را نام برد و در بین پرندگان ، قرقاول ، کبک ، انواع پرندگان شکاری، انواع عقاب ها، هما و انواع پرندگان شاخه نشین را به وفور می توان مشاهده نمود.

در تحقیقات انجام شده در یکی از رود خانه های پارک ، « مادر سو » ( دوغ ) ، گونه هایی از ماهیان از قبیل کولی ، سیاه ماهی ، سس ماهی ، عروس ماهی ، قزال آلا ، رنگین کمان ، سگ ماهی جویباری ( لوچ ) شناسایی شده اند.

پوشش گیاهی :

پوشش گیاهی پارک ملی گلستان به طور عمده از رویش های هیرکانی و ایرانو ـ تورانی و اکوتون ( حد فاصل ) آن ها تشکیل یافته است . هر ناحیه رویشی ، از گستره های مهم پوشش گیاهی ایران محسوب می شود .

در بخش غربی پارک که میزان میزان بارندگی بیشتر بوده و دارای آب و هوای مرطوب و معتدل است ، جنگل های مناطق نیمه مرتفع هیرکانی شکل گرفته اند ، در حالی که در شرقی ترین بخش پارک ، نواحی استیپی خشک با بارندگی کم ، در بر گیرنده جوامع گیاهی تشکیل دهنده خاص این منطقه یعنی از نوع عناصر رویشی هر دو گستره هیرکانی و ایرانو ـ تورانی در بر گرفته است و به طور عمده جوامعی از درختچه زارها و درختان سوزنی برگ و مراتع کوهسری تشکیل داده است .

مهم ترین گونه های جوامع جنگلی پارک عبارتند از : ممرز ، بلند مازو ، پلت ، افرا ، نمدار ، آزاد ، توسکا ، بارانک ، ال ، انواع ولیک ، شیر دار ، داغداغان ، ملچ و . . . است .

در بخش ناحیه بینابینی پارک ، گونه های خاص از قبیل شیر خشت ، ال ، بلند مازو ، پیرو ، ارس ، زرشک ، شیر دارو . . . گسترش دارند .

در مناطق پارک ، گونه هایی نظیر درمنه ، کلاه میر حسن ،چو بک ها ، علف شورها و . . . رویش دارند .

مهم ترین کوه ها :

مهم ترین کوه های پارک ملی گلستان اغلب در بخش های جنگلی قرار گرفته و ارتفاعات آن ها را ، بجز نقاط صخره  ای، گو نه های معروف جنگل های هیرکانی می پو شاند .

از مهم ترین کوه ها می توان ارتفاعات قرقون ، تنگه گل ، شاخا ، گلستان ، پودنعلی و یکه قد را نام برد. در ناحیه مرکزی و شمال شرقی ، پوشش گیاهی بیشتر بصورت درخت زار های پراکنده و علفزار و جنگل های پراکنده ارس می باشد . ناحیه دیگر که بدون پوشش درختی بوده، پراکندگی بسیار کوچکی در جنوب شرقی پارک ملی گلستان دارد و از طرف جنوب به دشت میرزابایلو ختم می شود . این ناحیه رشته کوه های سرخ را به کوه های آلمه و گردنه یاختی کلان متصل است ، در بر می گیرد .

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران