پارک کوهستانی عون بن علی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پارک کوهستانی عینالی یا عون بن علی در تبریز

عون بن علی یا عینالی کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب در شمال شهر  تبریز است. البته روایت است که مکان کنونی آرامگاه عون بن علی قبل از اسلام، آتشکده و عبادتگاه بوده که بعداً به زیارتگاه تبدیل‌شده است. این کوه زیبا بارنگ سرخش در شمال تبریز می‌درخشد. درواقع، کوه عینالی مجموعه‌ای از قله‌ها، تپه‌ها، دره‌ها است که از سمت شمال به رودخانه تلخه رود (آجی چای)، دریاچه ارومیه و از سمت شرق به چشمه کهلیک (کهلیک بولاغی)، از سمت جنوب به‌طرف فرودگاه تبریز و از سمت غرب به خیابان‌ها و شهرک‌های شهر تبریز وصل است.‌ در این مکان، امکانات رفاهی مانند تله‌کابین و رستوران و زیپ لاین این منطقه را به یکی تفرجگاه‌های محبوب تبدیل کرده است.

عینالی و گردش

اگر از دوستداران کوه‌نوردی هستید، پس حتماً به این منطقه تفریحی بروید و با سوارشدن به تله‌کابین تبریز زیر پای شما خواهد بود. یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی به‌ویژه سلفی گرفتن در تبریز است.  از قدم زدن در کنار دریاچه مصنوعی داغ گلی، در طبیعت زیبای عینالی لذت خواهید برد. خود تبریزی‌ها علاقه زیادی به کوه‌نوردی و گردش در این مکان‌دارند. تفرجگاه عینالی شامل قسمت‌های مختلفی است که از گذراندن وقتتان در این مکان خسته و پشیمان نمی‌شوید، زیرا با گشتن در خود کوه، دریاچه مصنوعی و جنگل‌کاری‌ها سیر نخواهید شد.

زیارتگاه

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی تبریز

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی

دلیل اصلی شهرت این کوه به خاطر مقبره و زیارتگاه ( عون بن علی ) و ( زید بن علی) است که طبق شجره‌نامه موجود در داخل زیارتگاه این دو از فرزندان امام علی (ع) هستند. قدمت این بقعه و زیارتگاه به دوران ایلخانیان برمی‌گردد که با زلزله سال ۱۱۹۳ تبریز، تخریب شد و در اواسط دوره قاجار دوباره مرمت کردند و به‌صورت بنای حاضر که شامل ۹ اتاق و ۶ گنبد، و ایوان است درآمد.

زیپ لاین عینالی تبریز (پرشیب‌ترین زیپ لاین کشور)

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی تبریز

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی

اگر به دنبال هیجان هستید، پیشنهاد ما برایتان تجربه هیجانی که در زیپ لاین عینالی است. این تفریح از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷ افتتاح‌شده و به‌عنوان پرشیب‌ترین زیپ لاین کشور مشهور است. زیپ لاین عینالی ۵۰۰ متر طول دارد و نقطه ابتدایی و انتهایی ۷۵ متر اختلاف ارتفاع دارند. ایستگاه مبدأ این زیپ لاین از مقابل تندیس صخره‌ای استاد شهریار آغازشده و به تپه نهالستان در کنار المان قوری ختم می‌شود. در کنار همین هیجان، چشم‌انداز جذابی از شهر تبریز را خواهید دید.

فضای سبز تفرجگاه عون بن علی

از سال ۱۳۸۳ نیز طرح جنگل‌کاری و گسترش فضای سبز در تفرجگاه عینالی انجام‌گرفته تا بسیاری از گردشگران و کوه‌نوردان از درختان و فضای سبز لذت ببرند و همچنین با تفریحاتی مانند والیبال و بدمینتون از اوقات خوشی برای خود ایجاد کنند. این پروژه بسیار زیباست، زیرا رشته‌کوه عینالی درگذشته هیچ پوشش گیاهی نداشته و خاکش هم لایه‌های گچ و ماسه‌های رنگی هستند، بنابراین رنگ سبز در این میان زیبا جلوه می‌کند.

توربین‌های بادی در عون بن علی

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی تبریز

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی

کوه عینالی در منطقه‌ای بادگیر قرار دارد و در اکثر روزهای سال آنجا باد می‌وزد. شدت وزش باد در این منطقه قدری زیاد است که در بهار و تابستان درختان کاشته شده را خم می‌کند. به همین دلیل، چند توربین بادی در داخل تفرجگاه نصب‌کرده‌اند که با چرخش پره‌های آن مناظر زیبا و دیدنی به وجود می‌آید.

تله‌کابین

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی تبریز

پارک کوهستانی عون بن علی عینالی

یکی از زیباترین تفریح‌ها در تفرجگاه عینالی، تله‌کابین تبریز است. فاز اول این پروژه در سال ۱۳۸۹ افتتاح‌شده که با استقبال زیاد مردم و گردشگران مواجه بوده است. طبق گفته‌ها قرار است که تله‌کابین تبریز در سه فاز به بهره‌برداری برسد و تمام کابین‌ها و مسیرهای رفت‌وبرگشت آن بر اساس استانداردهای روز دنیاست. تله‌کابین تبریز ۶ دکل دارد که در فاز نهایی قرار است ۲۴ عدد شود. هر کابین می‌تواند تا ۸ نفر حمل کند و فاز اول تله‌کابین تبریز دو ایستگاه دارد که فاصله ارتفاع ایستگاه اول و دوم ۲۴۰ متر است، از فراز آسمان‌ها می‌توانید شهر تبریز رو ببینید. ساعت کاری از ۹ صبح تا ۱۸:۳۰ عصر است.

امکانات دیگر

اگر امکانات دیگری را بخواهیم در تفرجگاه عینالی ( عون بن علی ) نام ببریم، می‌توان به بوفه، رستوران، پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی، خط تاکسی و ون برای رسیدن به قله، آلاچیق، وسایل ورزش همگانی، کباب‌پزهای بتنی اشاره‌کنیم.  پس با انتخاب عینالی، هم می‌توانید کوه‌نوردی و زیارت کنید و هم از فضای پاک و بادهای تبریز لذت برده و همچنین در فضای کوهستان صرف غذا را تجربه کنید.

حتما بخوانید: بهترین هتل های تبریز، شیرینی ریس سوغات تبریزعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران