شهرستان تویسرکان

پل تاریخی فرسفج در تویسرکان

  • پل تاریخی فرسفج در تویسرکان
  • پل تاریخی فرسفج در تویسرکان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل تاریخی فرسفج در منتهی الیه جنوب غربی روستای فرسفج تویسرکان و بر روی یکی از شعبه های پرآب قلقل رود و نزدیک کاروانسرای شاه عباسی واقع شده است و محور ارتباطی چندین روستا به شمار می رود. این پل از نظر قدمت به دوره صفویه باز می گردد.

جهت این پل شرقی – غربی بوده و طول آن حدود ۶۰ متر و عرض آن ۸ متر است و دارای ۳ دهانه می باشد و دارای سه دهانه آبرفت با قوس جناقی می باشد که در حد فاصل آن ها دو طاق نمای کوچک به چشم می خورد. مصالح اصلی پل از سنگ و آجر است و از قسمت تحتانی تا شروع پاکار، قوس ها از سنگ و از این قسمت به بالا و از آجر و ملات گچ و خاک است.

چشمه میانی، بزرگتر از دو چشمه دیگر است. بر روی پایه های پل نیز دو دهانه کوچک ساخته اند که این امر علاوه بر کاهش فشار روی پایه ها و صرفه جویی در مصالح، سبب عبور آب های طغیانی و کاهش اثرات تخریبی سیلاب ها بر بدنه پل می شود. شالوده و پایه های پل، از استحکام مناسبی برخوردار است. این پایه ها در جهت مخالف جریان آب دارای آب برهای مثلث شکلی است که جریان شدید آب را به خوبی پذیرا شده، به میان دهانه ها هدایت می کند. از آنجا که دهانه میانی بزرگتر از دو دهانه دیگر است، سطح گذر پل از میانه به سمت طرفین دارای شیب است.

این پل در حال حاضر محل عبور عابران پیاده می‌ باشد و در مجاورت آن پل جدیدی ساخته شده که عبور و مرور خودروها از طریق آن صورت می‌ گیرد.

این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- پایگاه خبری تحلیلی رودآور

2- تارنمای کویرها و بیابان های ایران

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده تویسرکان به کنگاور، جاده روستای فرسفج، بعد از روستا
نوع
پل تاریخی دوره صفویه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
21 شهریور 1376
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1874

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران