پل تاریخی میر بهاء الدین زنجان‬‎

  • پل تاریخی میر بهاء الدین زنجان‬‎
  • پل تاریخی میر بهاء الدین زنجان‬‎
  • پل تاریخی میر بهاء الدین زنجان‬‎
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل میر بهاء الدین مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان زنجان (شهر زنجان در ابتدای جاده بیجار)، روی رودخانه زنجان رود واقع شده‌ است.  این پل توسط یکی از خیرین شهر زنجان به نام حاج میر بهاء الدین در زمان ناصر الدین‌ شاه قاجار احداث گردیده است.

پل تاریخی میر بهاء الدین یکی از آثار تاریخی شهر زنجان، دارای تزئینات زیبایی است که چشم هر بیننده‌ ای را نوازش می‌ دهد.

در گذشته این پل به همراه پل های اطراف، محل ارتباط شهر با مزارع و باغ‌ های سرسبز و حاشیه‌ شهر زنجان با تعدادی از مناطق و شهرهای همجوار بوده است.

طول پل میر بهاء الدین حدود ۱۰۰ متر و عرض آن ۶٫۷۰ متر و ارتفاع پل در بلندترین نقطه آن از سطح رودخانه حدود ۱۱ متر است. این پل دارای سه دهانه با طاق جناغی که دهانه میانی از دو دهانه دیگر بزرگتر است. پایه‌ های پل بر روی سطح سنگ فرش شده است و از قطعات سنگ تراشیده و ملات آهکی ساخته و تا ارتفاع ۱٫۴۰ متری سطح آب بالا آمده است. روی هرکدام از پایه‌ ها دو غرفه بر روی یکدیگر ساخته شده که علاوه بر عبور دادن آب‌ های طغیانی، وزن و فشار وارد بر پایه‌ ها را کم می‌ کند. غرفه‌ های پایه جنوبی توسط راه پله مارپیچ شکلی به هم مرتبط می باشند.

این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۴۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

ویکی پدیا

نور نیوز

اطلاعات این مکان
آدرس
زنجان، ابتدای جاده بیجار
نوع
پل تاریخی دوره قاجاریه
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
18 مهر 1356
شماره ثبت در آثار ملی ایران
1484

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران