شهرستان لنگرود
  • پل خشتی لنگرود
  • پل خشتی لنگرود
  • پل خشتی لنگرود
  • پل خشتی لنگرود
  • پل خشتی لنگرود
  • پل خشتی لنگرود
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل خشتی لنگرود بر روی رودخانه لنگرود واقع شده است و آب آن از یکی از نهرهای سفید رود است و از داخل شهر می گذرد. این پل به عنوان معروف‌ ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود یاد می شود که ۲ منطقه لنگرود به نام های فشکالی محله و راه پشته را به یکدیگر متصل می نماید.

پل خشتی یا خشته پل یا خشته پورد که بر سر راه قدیم لاهیجان به لنگرود واقع شده است مربوط به دوره تیموری و صفویه است. این پل با آجر و ساروج ساخته شده است و دارای ۲ دهنه فراخ برای عبور کشتی است. این پل ۳۷ متر طول و ۱۲ متر ارتفاع دارد.

پل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار تشکیل شده است. عرض پل در قسمت میانی و بین دو جان پناه ۳۴۵ تا ۳۵۰ سانتیمتر و عرض قسمت جان پناه‌ ها هریک ۴۵ و ارتفاع آنها ۳۵ سانتیمتر است. عرض کلی پل ۴۳۰ سانتیمتر است. محل عبور عابر پیاده روی پل را در مرمت‌ های اخیر با قلوه سنگ مفروش ساخته اند. پل دارای دهانه با طاق جناقی نسبتاً کند است. دو فرو رفتگی در پیشانی پل و در فاصله بین دو قوس قرار دارد. هر یک از قوس‌ ها در سمت بیرونی دارای یک نوار آجرکاری به عرض ۱۲ سانتیمتر است که حالتی تزیینی و برجسته دارند. علاوه بر آن در کناره قوس‌ ها آجر چینی خاصی نیز انجام شده و حاشیه ای به عرض ۶۰ سانتیمتر را به وجود آورده است. پایه میانی قطور پل ۴ متر عرض دارد و دو موج شکن یا سیل برگردان در دو طرف پل برای کاستن از فشار آب در ایام افزایش سطح آب تعبیه شده است. یک دهانه کوچک بین پایه میانی پل و یک طاق نمای جناقی بر بالای آن با عرض ۵۰ سانتیمتر وجود دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- همشهری آنلاین

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
لنگرود، خیابان شریعتی، میدان نماز
نوع
پل تاریخی دوره تیموری و صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران