پل مارنان در شهر اصفهان+فیلم

  • پل مارنان در شهر اصفهان+فیلم
  • پل مارنان در شهر اصفهان+فیلم
  • پل مارنان در شهر اصفهان+فیلم
  • پل مارنان در شهر اصفهان+فیلم
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل مارنان که در دوره صفویه ساخته شده است، در امتداد خیابان خیام به خیابان وحید در طرف غرب شهر اصفهان، مجاور پارک سعدی و ناژوان، واقع شده که سواحل شمالی و جنوبی زاینده رود را به هم متصل می کند. شکل امروزی این پل با نمای ساختمانی عصر صفوی تغییر اساسی نکرده است ولی تعمیرات مکرری برای برپا نگاه داشتن آن صورت پذیرفته است. این پل را با نام های ماربین، سرفراز، ماربانان، مادنان نیز می شناسند.

درباره قدمت ساختمان پل ماربان اصفهان باید اشاره کرد تاریخ ساخت این پل را منابع تاریخی به موارد متعددی نسبت می دهند به گونه ای که برخی شالوده های پل مارنان را به دوران ساسانی نسبت می دهند. اما آنچه که مسلم است از زمان های بسیار دور همچنان که پل جی یا پل شهرستان، واسطه اتصال شمالی ترین ساحل شهری زاینده رود به جنوبی ترین ساحل مقابل بوده است، پل مارنان نیز وجود داشته و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی ترین قسمت شهر اصفهان بوده است و قصبات و روستاهای آباد و سرسبز ماربین از طریق پل مارنان (پل ماربانان و پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رود خانه متصل می شده است.

پل مارنان اصفهان اکنون دارای هفده دهانه است اما در گذشته بیش از هفتاد دهانه داشته است که این دهانه ها با گذشت زمان تخریب و از بین رفته اند.

 

فیلم پل مارنان:

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه اینترنتی شهرداری اصفهان

2- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

اطلاعات این مکان
آدرس
عرب شهر اصفهان، انتهای خیابان خیام
نوع
پل تاریخی دوره صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران