• پل ورزنه اصفهان
  • پل ورزنه اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پل ورزنه آخرین پل تاریخی بر بستر زاینده‌ رود می باشد. برخی شالوده اولیه آن را به دوران دیلمیان و سلجوقیان نسبت داده و سازنده آن را شخصی بنام سیف‌ الله اردکانی می‌دانند و برخی عقیده دارند که به دستور شاه سلیمان صفوی و با معماری «محمد شفیع ورزنه‌ ای» وزیر دارالعباد یزد در سال  ۱۰۶۵ خورشیدی ساخته شده است.

 در دهه ۵۰ خورشیدی، بدنه، معبر و آب‌ برهای پل ورزنه به صورت جزیی مورد مرمت قرار گرفته است. این پل از جنس سنگ، آجر و ساروج، با ۱۰ دهانه و ۱۱ پایه و ارتفاع آن ۶ متر و طول ۷۰ متر و عرض ۷ متر می‌باشد. پل ورزنه در تاریخ ۱۳۵۷/۰۷/۰۷ به شماره ۱۴۳۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این پل در دو مرحله ساخته شده است. در مرحله اول قسمت جنوبی آن با هفت دهانه و در مرحله بعدی قسمت شمالی با سه دهانه، احتمالا در حدود بیش از یک قرن پیش، ساخته شده است که به این ترتیب شیوه ساختمان آن (چه در نحوه آجر چینی ها و چه در شکل و ابعاد آب بر ها و میل راهنماها) دردو قسمت تفاوت چشمگیری دارد.

پل ورزنه تا حدود ۳۰ سال پیش محل عبور خودرو های سنگین بود و اکنون در ضلع شرقی و غربی آن دو پل بتنی ساخته شده است. پل تاریخی ورزنه اکنون در وضعیت خوبی به سر نمی برد و به مرمت فوری نیاز دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
نزدیکی روستای ورزنه
نوع
پل تاریخی دوران دیلمیان و سلجوقیان
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
7 مهر 1357
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
1434

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران