پودینی کوسه هرمزگان + طرز تهیه

  • پودینی کوسه هرمزگان + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پودینی یکی از غذاهای محلی استان هرمزگان است که به دو صورت با کوسه ماهی و سفره ماهی طبخ می شود.

مواد لازم:

کوسه ماهی: نیم کیلوگرم

سبزی ماهی ریز شده: ۲ پیمانه

زرد چوبه: ۱ قاشق چایخوری

رب گوجه: ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری

گوجه رنده شده: ۱ عدد

پودر لیمو خشک: ۱ قاشق چایخوری

نمک: به مقدار لازم

ادویه: به مقدار لازم

روغن: به مقدار لازم

طرز تهیه:

ابتدا کوسه ماهی را با آب و ۱ قاشق چایخوری زردچوبه و اندکی نمک آب پز می کنیم. کوسه ماهی را پس از آب پز شدن پوست کنده و ریش ریش می کنیم.

سپس روغن را در ماهیتابه در داری ریخته و سبزی را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه تفت می دهیم. گوجه رنده شده و لیمو خشک را به سبزی اضافه می کنیم حرارت را کم کرده و در ماهیتابه را به مدت ۵ دقیقه می بندیم.

زردچوبه را به سبزی اضافه کرده و پس از آن کوسه ماهی ریش ریش شده را مخلوط می کنیم. سپس نمک و ادویه را اضافه کرده و ماهی را با سبزی زیر و رو می کنیم. رب گوجه را با کمی روغن روی حرارت ملایم ۲ تا ۳ دقیقه تفت می دهیم و به ماهی اضافه می کنیم در ماهیتابه را می بندیم پس از ۱۰ دقیقه حرارت را خاموش می کنیم. پودینی را در ظرف مناسبی ریخته و روی آن را با گل هایی از فلفل دلمه تزئین می کنیم.

نوش جان!

نکته:

به جای کوسه ماهی از ماهی مومغ (ساردین) یا ماهی حوور (تن) هم می شود استفاده کرد. در بندرعباس برای عطر این غذا حلقه دوم پوست پیاز را به صورت کاسه کوچکی بیرون آورده و در ۱۰ دقیقه آخر پخت پودینی روی ماهی می گذارند و کمی روغن در پوست پیاز ریخته و یک تکه ذغال را روی حرارت می گذارند تا قرمز شود. سپس زغال را در پوست پیاز می گذارند و در ماهیتابه را می بندند این عمل را چگنی می گویند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران