شهرستان شازند

پیست اسکی شازند در استان مرکزی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پیست اسکی شازند

شهرستان شازند یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است که در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اراک قرارگرفته و با آب‌وهوای کوهستانی با استان‌های همدان و لرستان هم‌مرز است. مردم شازند به زبان فارسی تکلم می‌کنند و قدمت این شهر به دوران قاجاریه برمی‌گردد و علت نام‌گذاری ‌این شهر به دلیل وجود کوهی بوده‌ که زرتشتیان عقیده داشتند کیخسرو به همراه پهلوانان مشهور در آن کوه مخفی‌شده‌اند. ازاین‌رو ‌این کوه را شاه زنده یا شاه زند نامیده‌اند و شهر شازند هم که در ابتدا ادریس آباد بوده‌ از روی همین کوه نام‌گذاری شده است.

معرفی پیست اسکی

پیست اسکی شازند استان مرکزی

پیست اسکی شازند

پیست اسکی شهدای سربند (پاکل سابق) تنها پیست اسکی استان مرکزی است که در شهرستان شازند و در جاده شازند- هندودر در کوهپایه‌های روستای چالهما قرارگرفته است. فاصله این پیست از شهر شازند ۲۵ کیلومتر و تا شهر اراک ۴۵ کیلومتر است. همان‌طور که گفتیم این پیست در ارتفاعات روستای پاکل در دامنه کوه‌های روستای سرسبز و ییلاقی چالهما قرارگرفته و این منطقه به دلیل وجود ارتفاع مناسب دارای زمستان زودهنگام و بارش سنگین برف است. ارتفاع پیست در حدود ۱۲۰۰ متر و طول آن ۵ کیلومتر است. ازجمله امکانات موجود در پیست اسکی سه دستگاه تله سیژ، رستوران، تجهیزات برف‌روبی و ساختمان اداری است. منطقه سربند شازند علاوه بر مزیت برف و پیست اسکی پاکل، زمینه‌هایی چون صنایع‌دستی، صنعت فرش دستباف و ماشینی، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی را دارد که می‌توان با برپایی نمایشگاه‌های مختلف و بازدیدهای عمومی در محل پیست اسکی در راستای معرفی بهینه این منطقه به گردشگران گام برداشت.

پیست اسکی و جذب گردشگر

پیست اسکی شازند مکانی مناسب و جذاب برای ورزش اسکی و تفریحات زمستانی است. مزیت اصلی این خطه زمستان‌های منحصربه‌فرد با طبیعت دیدنی است. این پیست در ارتفاع ۲۷۶۰ متری از سطح دریا قرارگرفته و طبیعت بکر مناطق و روستاهای اطراف آن فرصتی استثنایی از طبیعت را در اختیار گردشگران می‌گذارد. زمستان دلربای شهرستان شازند و قرارگیری این شهرستان در میان کوه‌های سر به فلک کشیده باعث شده تا در این فصل سرد به نقطه بارز گردشگری استان مرکزی تبدیل شود.

زمان کاری پیست شازند

این پیست در حال حاضر در فصل زمستان و بهار فعال بوده و مورداستفاده علاقه‌مندان است. این تفرجگاه ورزشی در همه ایام هفته به‌خصوص در روزهای پنجشنبه و جمعه پذیرای هزاران نفر از علاقه‌مندان به ورزش اسکی است. موقعیت طبیعی و جغرافیایی خوب پیست اسکی پاکل موجب شده تا علاوه بر مردم استان مرکزی علاقه‌مندان به ورزش اسکی از استان‌های هم‌جوار نیز به این استان سفر کنند و از امکانات و تجهیزات پیست استفاده کنند.

با بیان اینکه پیست اسکی شهدای سربند تنها مکان برای ورزش‌های زمستانی است، اکنون یک‌صد ورزشکار به‌صورت هم‌زمان می‌توانند در این پیست ورزش کنند. این پیست کاربری آموزشی و تفریحی دارد ولی به دلیل محدودیت ارتفاع، امکان استفاده اسکی کاران اسنوبرد فعلاً مقدور نیست و در مقایسه با پیست‌های استان‌های هم‌جوار از قبیل همدان ظرفیت‌های قابل‌توجهی دارد، زیرا ازلحاظ شرایط جغرافیایی در شرایط بسیار مناسبی واقع‌شده و با مشارکت بخش خصوصی توسعه‌یافته و به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های ورزش استان مرکزی معرفی می‌شود. هم‌اکنون بیش از یک هزار نفر به‌صورت سازمان‌دهی شده زیر نظر هیات اسکی استان مرکزی در این پیست فعالیت می‌کنند.

مطالب مرتبط: پیست اسکی خوشاکو در ارومیه، پیست اسکی تاریک دره همدانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران