شهرستان بهبهان

چشمه آب درمانی گراب در بهبهان

  • چشمه آب درمانی گراب در بهبهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چشمه آب درمانی گراب بهبهان واقع در استان خوزستان، به عنوان یکی از بهترین چشمه های آب درمانی در کشور معرفی شده است. چشمه گراب در دامنه کوه از شکاف سنگ های مارونی و گچی متعلق به میوسن از زمین خارج می شود. آب این چشمه در ردیف آب های کلر و سدیم و سولفات کلسیم ولرم است.

نام این چشمه از ۲ کلمه گر و آب تشکیل شده و به معنی آب درمان، کچلی است. بیمارانی که در گذشته دچار عارضه‌ قارچ های پوستی یا به تعبیری کچلی می‌ شدند، به کمک استحمام در این آب درمان می‌شدند.

چشمه آب معدنی گراب بهبهان در روستای گراب یا گراو در ۲۰۰ کیلومتری شهرستان اهواز و ۱۶ کیلومتری شهرستان بهبهان واقع گردیده است. این چشمه بنا به آزمایشات صورت گرفته، جزو چشمه‌ های ممتاز آب درمانی می‌ باشد. وجود دو آسیاب قدیمی در پایین دست چشمه، نخلستان ها، کوه، مزارع کشاورزی، آداب و رسوم مردمی و … از دیگر جاذبه‌ های گردشگری این منطقه است. چشمه آب گوگردی گراب کنار رشته کوه بربل از امتداد رشته‌ کوه خوئیز با نخلستان‌ های زیبا و آسیاب هایی از دوران مختلف اشکانی، ساسانی و اسلامی قرار گرفته که از نظر زیبایی و گردشگری از اهمیت خاصی برخوردار است.

جوبیاری‌ های این چشمه از روستای گراب و روستاهای پایین دست آن گذشته و نخلستان‌ های آن‌ها را سیراب می‌کند. در نتیجه این روستا منظره زیبایی را ایجاد کرده که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.

این چشمه در نتیجه نفوذ آب‌ های ناشی از بارندگی به درون گسل ارجان در مجاورت این گسل به وجود آمده است و حاوی مواد گوگردی فراوان است.

آب های گوگردی حاوی مقادیری یون های سولفید هیدروژن، هیدروژن آزاد و یون های سولفید بیش از یک میکروگرم در لیتر است. این ترکیبات گوگردی قابلیت جذب توسط پوست بدن را دارند. استحمام در آب های گوگردی برای تحمل دردهای رماتیسمی و عفونت های پوستی توصیه می‌گردد. بوی هیدروژن سولفوره شبیه بوی تخم مرغ گندیده است.

اگر آبان و بهمن و دی به خورستان سفر کردید حتما فرصت بازدید از نرگس زار و گراب و مابقی جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی این شهر را از دست ندهید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی تیشینه

اطلاعات این مکان
آدرس
بهبهان، جاده بهبهان رامهرمز، روستای گراب
نوع
جشمه آب درمانی
بهترین زمان بازدید
آبان، بهمن و دی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران