شهرستان آمل

چشمه آب معدنی استراباکو در لاریجان آمل

  • چشمه آب معدنی استراباکو در لاریجان آمل
  • چشمه آب معدنی استراباکو در لاریجان آمل
  • چشمه آب معدنی استراباکو در لاریجان آمل
  • چشمه آب معدنی استراباکو در لاریجان آمل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آب معدنی استراباکو که در استان مازندران بین آمل و لاریجان قرار دارد یکی از چشمه های آبگرم منطقه است که خواص درمانی زیادی دارد اما هنوز زیاد در بین گردشگران شناخته نشده است.

این آبگرم بین راه لاریجان به روشاق، نزدیک روستای بایجان در محلی به نام قلابن قرار دارد، از کوهی می جوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز می ریزد.

آبگرم معدنی استراباکو با حرارت ۳۴ درجه سانتیگراد از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سر ریز کرده و به داخل رودخانه می ریزد و میزان آبدهی این چشمه، تقریبا ۴ اینچ در ثانیه است. در محل چشمه قلابن (استراباکو) فردی نزدیک به ۱۶۰ سال پیش دو استخر شنا مخصوص آقایان و بانوان احداث کرده‌ اند که امروزه نیز توسط نواده‌ گانش اداره می‌شود و در تابستان با مبلغی کم میزبان اهالى محل و توریست هایى معدود قرار مى گیرد.

آبگرم معدنی استراباکو دارای ماده ای به نام زبیق می باشد که برای درمان بیماری های عفونی به ویژه در پوست کاملا موثر است. علاوه بر آن در آزمایشات جدید مشخص شده که دارای جیوه، منیزیم، ید و پتاسیم بوده و با ته نشین شدن و در شرایطی، املاح با نوشیدن آن برای درمان بیماری های کلیه و کبد هم مفید واقع می شود. فواید دیگر آن شفافیت پوست به دلیل برخورداری از جیوه می باشد و به نظر می رسد که رسوبات قرمز رنگ و زیبای آن در صورت فرآوری برای سفیدی و شفافیت و طراوت و شادابی پوست و درمان بیماری های دیگر نیز موثر بوده و در صورت معرفی طرفداران زیادی خواهد داشت.

مسیر دسترسی به چشمه استراباکو، پلی قدیمی بر آبی خروشان هراز است و پس از آن ۵ دقیقه پیاده روی در راهی مالرو زیر صخره‌ های البرز سترگ در خنکای سایه درختان وحشی با سمفونی دلنشین پرندگان و آوای رود نیاز است تا به چشمه برسید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای لاریجان

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده هراز، بعد از وانا، روستای بایجان
نوع
چشمه معدنی با خواص درمانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران