چشمه آب معدنی وننق زنجان

  • چشمه آب معدنی وننق زنجان
  • چشمه آب معدنی وننق زنجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چشمه‌ های آبگرم یکی از مهم‌ ترین منابع طبیعی و جاذبه‌ های گردشگری است که برخی از آنها جنبه درمانی نیز دارند.

وجود آب‌ های گرم معدنی از مهم‌ ترین جاذبه‌ های توریستی و گردشگری مناطق مختلف محسوب می‌ شود که سابقه استفاده از آنها به هزاران سال قبل می‌ رسد.

امروزه در سطح جهان به ویژه در کشورهای پیشرفته‌ ای نظیر فرانسه، ایتالیا، ایالات متحده و اسپانیا استفاده صحیح از آب‌ های معدنی گسترش یافته و یکی از اصولی‌ ترین روش‌ ها به منظور آسایش و توسعه منطقه‌ ای و جذب درآمد محسوب می‌ شود.

استان زنجان نیز از این نعمت طبیعی الهی بی‌ بهره نبوده است و آبگرم وننق یکی از شاخص‌ ترین جاذبه‌ های استان به شمار می‌ رود.

چشمه آبگرم معدنی وننق در حومه روستای وننق دهستان قره‌ پشتلو قرار دارد که این چشمه آبگرم بین دو روستای و ننق و لگاهی واقع شده است.

چشمه آبگرم «وننق» خاصیت درمانی داشته و نوع آن، آبگرم گوگردی است و وجه تسمیه چشمه «وننق» نیز به دلیل واقع شدن در محدوده روستای «وننق» از دهستان «قره‌ پشتلو» است.

چشمه آبگرم «وننق» دارای دو مظهر است که مظهر نخست در حوضچه‌ ای بسیار عمیق و با ابعاد دو در یک متر بوده که آب از شمال غربی به حوضچه خارج شده و در جویباری سرازیر می‌ شود و آب آن در حدود ۷ لیتر در دقیقه است.

مظهر دوم چشمه آبگرم که بزرگ‌ تر است شامل حوضچه‌ ای به ابعاد ۲٫۶۵ در ۲٫۶۰ متر است و عمق آن در حدود ۱۲۰ سانتی‌ متر برآورد شده که اطراف آن توسط افراد محلی به صورت سنگ‌ چین در آمده است.

همه آب چشمه در قسمت پایین حوضچه به صورت استخر های ذخیره آب روستایی از استخر خارج شده و در زمین جاری می‌ شود و آب‌ دهی آن در حدود ۱۰ لیتر در دقیقه است.

مجرای خروج آب چشمه «وننق» به صورت سنتی توسط تعبیه خار و خاشاک و گل و سایر موانع کنترل می‌ شود.

تاثیر مطلوب آب چشمه وننق بر دفع مواد زاید بدن:

آب چشمه «وننق» جزء آب‌ های معدنی سولفاته کلسیک گرم است، اینگونه آب‌ ها که یون‌ های خود را از لایه‌ های سنگی مجاور خود در زیر زمین می‌ گیرند در ادرار زایی و کمک کردن به دفع مواد زاید بدن و اثرات مطلوب بر کبد و مجاری صفرایی موثر است.

موثر بودن آب چشمه آبگرم وننق بر روماتیسم:

استحمام در آب‌ های آبگرم «وننق» آرام بخش بوده و از درد های عصبی و عصبی مفصلی کاسته و حتی در درمان روماتیسم نیز موثر است.

مالیدن گل‌ های مظهر نخست (لجن درمانی) بر روی بدن و به ویژه پاها در کاهش روماتیسم بسیار موثر است.

میزان فلوئور در آب این چشمه آبگرم، ۵ میلی‌ گرم در لیتر است که آشامیدن متوالی آن ممکن است موجب بروز بیماری فلوئوروز در انسان شود.

آب تنگه بالایی چشمه «وننق» سطحی بوده و در ردیف آب‌ های بیکربناته و فسفاته کلسیک و منیزین سرد و نسبتا سنگین قرار دارد.

از مهم‌ ترین مشکلات چشمه «وننق»، خاکی بودن قسمتی از راه بعد از انشعاب جاده روستاهای «وننق» و از جاده آسفالته زنجان – ارمغان است که امیدواریم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

متاسفانه بی‌ مهری‌ ها و بی توجهی‌ ها نسبت به این جاذبه طبیعی سبب شده است علاوه‌ بر عدم شناخته شدن آن، از امکانات و تسهیلات آنچنانی برخوردار نبوده و به سبک سنتی از آن استفاده شود.

چشمه آبگرم «وننق» نیز یکی از جاذبه‌ های مهم استان محسوب می‌ شود که حتی بسیاری از مردم استان زنجان از وجود آن اطلاعی ندارند.

با وجود همه مشکلات در عرصه گردشگری و جاذبه‌ های طبیعی استان زنجان، عدم معرفی این جاذبه‌ ها از مهم‌ ترین دغدغه‌ های مردمانی است که در کنار این جاذبه‌ ها زندگی می‌ کنند و انتظار دارند که صنعت توریسم در این مناطق رونق گرفته و سبب توسعه اقتصادی آنها شود.

امیدواریم مسئولان نسبت به معرفی چنین جاذبه‌ هایی در استان اقدام کنند چرا که چشمه‌ های آبگرم همچون «وننق» که خاصیت درمانی نیز دارند خود عامل مهمی برای جذب گردشگران و توقف آنها خواهد بود. چشمه آب گرم ابدال در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زنجان در نزدیکی روستای ابدال است .

بهره‌ برداری از فاز نخست توسعه آبگرم وننق:

بخشدار قره‌ پشتلو در زمینه چشمه آبگرم «وننق» با تاکید بر اینکه فاز نخست توسعه مجموعه گردشگری و تفریحی آبگرم «وننق» در سال آینده به بهره‌ برداری می‌ رسد، تصریح کرد: فازهای بعدی نیز باید پس از هماهنگی‌ های لازم در زمینه سرمایه‌ گذاری تعریف شود.

احمد محمدی با بیان اینکه استفاده از سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی در این منطقه مورد توجه است، اظهار داشت: در زمینه بهسازی مسیر دسترسی به این چشمه آبگرم نیز با اداره کل راه و شهرسازی هماهنگی‌ های لازم صورت گرفته است.

این مسئول یادآور شد: طی چند ماه آینده مسیر دسترسی چشمه آبگرم «وننق» راه‌ اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مطالعات اولیه در زمینه آبگرم «وننق» در دست اقدام است، افزود: این چشمه برای اجرای طرح توسعه نیاز به مطالعات جامعی دارد.

رفع پا درد در چشمه قطود بلاغی زنجان :

چشمه «قطود بلاغی» در جوار چشمه «وننق» واقع شده است که ارتفاع آن از سطح دریا یک هزار و ۹۸۲ متر است.

این آبگرم بر اساس گفته مردمان بومی برای رفع پا درد بسیار مناسب است.

این چشمه آبگرم نیز از جمله جاذبه‌ های استان زنجان محسوب می‌ شود که نیاز به معرفی و سرمایه‌ گذاری و توجه دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

خبرگزاری فارس

اطلاعات این مکان
آدرس
روستای وننق شهرستان زنجان
نوع
چشمه آبگرم طبیعی دارای خاصیت درمانی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران