شهرستان نیشابور
  • چشمه گراب نیشابور
  • چشمه گراب نیشابور
  • چشمه گراب نیشابور
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چشمه گراب نزدیکی شهر نیشابور و در سمت جنوبی مشهد واقع شده است. چشمه گراب چندین چشمه با فاصله حدود پانصد متر از یکدیگر دارد که اغلب دهانه های مخروطی و مرتفع تر از سطح زمین دارند. این چشمه ها که بر روی تپه های مخروطی شکل جاری است و املاح کلر و سولفات دراین آب فراوان است که گفته می شود خواص درمانی دارد و مردم محل از آب این چشمه به عنوان دارو و برای التیام زخم‌های سطحی استفاده می‌کنند. وجود املاح کلر و سولفات فراوان و نیز ترکیبات به حد اشباع در آب نشان‌دهنده ارتباط آب با منابع غنی زیرزمینی از این مواد است. این نوع ترکیبات بیشتر در زمین‌های دوره تریاس در دریاها باقی مانده‌اند. این نوع آب‌ها مُدِر نیز هستند و در نتیجه به دفع مواد زاید کمک می‌کنند. افزون بر این افزایش ترشحات بزاق، معده، صفرا و پانکراس (لوزالمعده) از دیگر ویژگی‌های درمانی این آب‌ها می باشد. همچنین این آب‌ها در درمان بیماری‌های مفصلی مۆثر و سودمند تشخیص داده شده است.

یکی از زیباترین نقاط این منطقه قله‌ای می‌باشد شبیه به قله‌های آتش فشانی سر از زمین بیرون آورده‌ است. ارتفاع این قله کوچک از سطح زمین همان منطقه شاید به ۷۰ متر برسد. زمانی که به بالای این قله می‌رسید، دهانه آتش فشانی را مشاهده می‌کنید که از نوک قله تا روی سطح آب ارتفاعی حدود ۸ متر دارد و باقی فضای آن را آب پر کرده‌ است که البته عمق آب نیز ۶ متر می‌باشد. احتمال می‌رود که این حوضچه آبی به تونلی آبی راه داشته باشد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

2- باشگاه خبرنگاران جوان

3- همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 50 جاده قدیم مشهد – نیشابور، حدود یک کیلومتری جنوب جاده.
نوع
جشمه طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران