چکدرمه یا چکدیرمه ترکمنی + طرز تهیه

  • چکدرمه یا چکدیرمه ترکمنی + طرز تهیه
  • چکدرمه یا چکدیرمه ترکمنی + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چکدرمه معروف ترین غذای هموطنان ترکمن ساکن استان گلستان به شمار می رود

چکدرمه یا چکدیرمه

چکدرمه یا چکدیرمه که میان ساکنین شهرهای دیگر به پلو ترکمنی هم شهرت دارد معروف ترین غذای هموطنان ترکمن ساکن استان گلستان به شمار می رود که به ویژه در مناسبت های خاص مانند جشن عروسی طبخ و سرو می گردد.

اگر تاکنون مهمان ترکمن‌ها شده‌اید و چکدیرمه خورده‌اید، حتماً مزه‌ی آن را هنوز زیر دندان دارید. هرگاه که گفت و گویی با دیگران درباره‌ی انواع غذاهای اقوام ایرانی داشته ‌باشیم، چکدیرمــــــه نخستین غذایی است که از جامعه‌ی ترکمن بر زبان می‌آید.

 

مواد لازم براى تهیه‌ی غذا برای چهار نفر:

برنج: ۸۰۰گرم

روغن: بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ گرم

گوشت گوساله یا بره‌ی شش ماهه با استخوان: ۴۰۰ گرم (یا ۴۰۰ گرم گوشت مرغ)

پیاز: یک عدد متوسط

رب گوجه‌فرنگی: ۳ یا ۴ قاشق غذاخوری

نمک: به مقدار لازم

همراه غذا: ماست،ترشی، سبزیجات و سالاد

 

طرز تهیه:

ابتدا روغن را در دیگ ته‌گرد چدنی می‌ریزیم. پس از داغ شدن روغن ،گوشت را به‌اندازه‌ های ۵۰ گرمی قطعه‌قطعه می‌کنیم و با روغن داغ حدود ده دقیقه تفت می‌دهیم تا رنگش مایل به قهوه‌ای شود.در این مرحله پیاز خوردشده‌را در دیگ می‌ریزیم. برای این که پیاز نسوزد، حرارت اجاق را کمتر می‌کنیم تا حدود ۲۵ دقیقه به آرامی با گوشت پخته‌شود.برخی دوست دارند چکدیرمه به رنگ قهوه‌ای سیر درآید بدین خاطر گوشت و پیاز را در این مرحله باحرارت بیشتر می‌پزند. اکنون رب‌گوجه را بیفزایید تا در اثر پختن ،حالت طبیعی و طعم خامى خود را از دست بدهد.دراین مرحله حدود دو لیتر آب یا کمتر از آن – بسته به نوع برنج- در دیگ می‌ریزیم و شعله‌ی اجاق رابیشتر می‌کنیم تاآب بجوشد . بعد جوشش آب را خیلی آرام می‌کنیم ولی به شکلی که از جوش نیفتد.

پختن غذا حدود دو ساعت طول می کشد؛ تا زمانی که تقریباً نیم لیتر از آب تبخیر شود. برنج شسته و آماده را درون دیگ می‌ریزیم و به‌هم می‌زنیم.مزه‌ی نمک را می چشیم و به میزان دل خواه تنظیم می‌کنیم.آب حدود چهار سانتی‌متر بالاتر از برنج باید باشد.شعله را بالا برده، بلافاصله پس از به جوش آمدن کم می‌کنیم تا برنج به آرامی آب را به خود بکشد.( نام غذا چکدیرمه از این مرحله یعنی جذب آب به برنج گرفته‌شده‌است) پس از حدود ۱۵دقیقه که آب به طور کامل کشیده شد،با ته کفگیر روی برنج می زنیم تا مطمئن شویم که ته برنج هیچ آبی نمانده است.

در این مرحله برنج را از ته دیگ به طور کامل از تمام جوانب برمی گردانیم.اگر تشخیص دادید که برنج خام است و با دم کردن پخته نمی شود،نصف لیوان آب روی برنج بریزید.اگر ته دیگ نیاز دارید شعله را کمی بیشتر کنیدوگرنه با حرارت کمتر برنج حدود بیست دقیقه بر اثر بخار پخته می شود.

مراحل تهیه ی چکدیرمه:

۱- ریختن روغن در دیگ چدنی و داغ کردن آن

۲- تفت دادن گوشت در روغن

۳-کم نمودن حرارت و سرخ کردن پیاز

۴- افزودن رب گوجه و پختن آن

۵- افزودن حدود دو لیترآب و بالا بردن شعله ی اجاق

۶- تبخیر حدود نیم لیتر آب براثر جوشیدن

۷- ریختن برنج در دیگ و افزودن حرارت شعله برای چند لحظه تا حد جوشش آب

۸- کاستن حرارت و جذب شدن آب به برنج در طی ۱۵ دقیقه

۹- برگرداندن برنج با کفگیر از ته به روی دیگ

۱۰- پختن غذا با حرارت کم در حدود ۲۰ دقیقه

 

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران