شهرستان کلات

کاخ خورشید در کلات نادری

  • کاخ خورشید در کلات نادری
  • کاخ خورشید در کلات نادری
  • کاخ خورشید در کلات نادری
  • کاخ خورشید در کلات نادری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معروف ترین جاذبه دیدنی کلات نادری کاخ خورشید است. کاخ کلات یا کاخ خورشید در سال ۱۱۵۱ هجری قمری، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در کلات ساخته شده‌ است.

این بنا مربوط به سال‌ های آغازین به قدرت رسیدن نادرشاه افشار می‌باشد. عملیات ساخت کاخ در تمام طول پادشاهی ادامه داشته و حتی تا آخرین سال‌ های حیات نادرشاه یعنی سال ۱۱۶۰ هجری قمری در دست ساخت بوده‌ است. زیرا کتیبه ثلث بسیار زیبای سوره نباء که در قسمت دور تا دور فضای گنبد نوشته شده است، به همین تاریخ اشاره دارد.

این کاخ از ۶۵ برش سنگی ساخته شده و دارای سه طبقه زیر زمین، همکف و بالای همکف می باشد. ارتفاع آن در گذشته، حدود ۲۵ متر بوده‌ است اما در حال حاضر به علت خرابی طبقه سوم، ارتفاع آن بیش از ۲۰ متر نیست. طبقه اول آن ۸ ضلعی است که آن را روی چهار ردیف پلکان به شکل هرم بر پا کرده‌ اند. ورودی‌ های کاخ، در اضلاع هشتگانه قرار دارد که به سالن اصلی کاخ منتهی می شود. گچ بری ها و طلا کاری های فراوانی درون کاخ دیده می شود و دیوارها آن بارها برای یافتن گنج های نادر شکافته شده است. نکته جالب در معماری این بنا نقش پرندگانی مانند طوطی و میوه هایی مانند موز و آناناس است که حکایت از هندی بودن معماران کاخ دارد که نادر شاه آن ها را از هند آورده بوده است.

این کاخ مجموعاً دارای ۱۲ اتاق است که داخل هر اتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده می شود. تا چند دهه پیش در میان این تزئینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز وجود داشت. در وسط این بنای هشت ضلعی، برج استوانه ای مانند، در دو طبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده اش بوده‌ است. زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره دار ساختمان است که در آن معماری مغولی – هندی به چشم می خورد. داخل اتاق‌ ها با نقاشی و گچبری تزئین شده‌ اند. در وسط این بنا از سطح پشت بام برجی مدور با ترک‌ های شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده مشهد به کلات، خروجی شهر کلات، جاده کلات، کاخ خورشید
نوع
کاخ سلطنتی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران