شهرستان بهشهر

کاخ صفی آباد بهشهر

  • کاخ صفی آباد بهشهر
  • کاخ صفی آباد بهشهر
  • کاخ صفی آباد بهشهر
  • کاخ صفی آباد بهشهر
  • کاخ صفی آباد بهشهر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کاخ زیبای صفی آباد که در بالای کوهی رو به شهر بهشهر در استان مازندران قرار دارد، از بناهای تاریخی و باشکوه دوره‎ صفویه‌ است که در دوران قاجار به علت بی توجهی به کلی ویران گردید، ولی در عهد پهلوی به دستور رضا شاه، با همان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره سازی شد. در این دوره هم چنین محراب قدیمی آن که به مرور زمان خراب و مسدود شده بود، مجدداً بازسازی شد.

این کاخ در حال حاضر کاربرد نظامی داشته و بازدید از آن میسر نیست ولی از تمام شهر می‌ توان آن را دید. کاخ صفی آباد در جنوب غرب شهر بهشهر و در بالای ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد.

این کاخ در زمان شاه صفی نوه شاه عباس توسعه پیدا کرده و عمارت با شکوه صفی آباد مرهون توجه خاص شاه عباس بود. این کاخ در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل که دارای ابعاد ۲۵ در ۲۵ متر بوده و در دو طبقه ساخته شد. ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با عبور از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد. طبقه اول دارای اتاق های متعدد بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد. طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق‌ های زیبا است.

بنا بر روایت مورخان، دیوارهای درونی کاخ دارای نقاشی های گوناگون بوده که متاسفانه امروزه، اثری از آن بر جای نمانده‌ است. از مصالح به کار رفته در این کاخ، سنگ، آجر و گچ است که در قرن اخیر بر اثر ویرانی های پیاپی ساخته شد.

این کاخ در زمان حمله افغان‌ ها آسیب دیده و در زمان نادر شاه تعمیر و بازسازی شد. این بنا در زمان قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفت و در قرن اخیر کاملا احیاء شده‌ است. قابل ذکر است که این کاخ بسیار زیبا در دوران شاهنشاهی تحت تصرف مستشاران آمریکایی بوده و در آنجا تجهیزات مدرن راداری و ماهواره‌ ای برای زیر نظر داشتن کشور شوروی سابق وجود داشته است.



عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای هوای تازه

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بهشهر، بلوار هاشمی نژاد، خیابان طالقانی، جاده صفی آباد
نوع
کاخ تاریخی دوره صفویه
امکان بازدید
ندارد

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • aomidia@gmail.com در ۱۲ مرداد ۱۳۹۸

    بینظیر است