کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو

  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
  • کاخ عالی قاپو اصفهان+ویدئو
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در ضلع غربی میدان امام و روبروی مسجد شیخ لطف الله، در محل فعلی کاخ عالی قاپو بنایی از عهد تیموریان به یادگار مانده بود و عمارت مزبور را شاه عباس اول برای کارهای دولتی و دربار خود برگزید. این کاخ در این زمان “دولتخانه مبارکه اصفهان” یا “قصر دولتخانه” نام داشت و در سال ۱۰۱۸ هجری قمری پنج طبقه به آن اضافه شد. عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار دارد و دارای شش طبقه ساختمان است که هر طبقه آن دارای تزیینات به خصوصی است و از طبقه هفتم آن که بام عمارت است، بهترین منظره تاریخی شهر اصفهان و تغییر و تحولات هزار ساله آن را می توان مشاهده نمود.

زیباترین قسمت این کاخ دیواره های اتاق های طبقه پنجم است که به گونه ای منحصر به فرد به ظرافت خاصی تزیین شده است. همچنین گچ بری های طبقه پنجم بر اساس شکل آلات موسیقی تزیین شده است. این طبقه به “اتاق صوت” یا “اتاق موسیقی” نیز معروف است. هدف عمده از این گچ بری ها آن بوده که پژواک نغمه ها و آواز هایی که توسط هنرمندان اجرا می شده است، به صورت طبیعی به گوش برسد.

کاخ عالی قاپو نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ های عهد صفویه است که در اوایل قرن یازدهم هجری، به امر شاه عباس اول، ساخته شده است. شاه صفوی، سفیران و شخصیت های عالیقدر را در این کاخ به حضور می پذیرفت. بعد از او هم، جانشینان وی در همین کاخ و در ملحقات آن، مانند عمارت حوضخانه و تالار مروارید، مهمانان خود را به حضور می پذیرفتند. این عمارت طی ۵ مرحله معماری و در زمان جانشینان شاه عباس اول بخصوص شاه عباس دوم و شاه سلیمان بین ۷۰ تا ۱۰۰ سال ادامه و تکمیل یافت. حتی به دلیل وجود کتیبه ‌ای بخط نستعلیق در زمان شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی، تزئینات طبقه سوم اضافه یا مرمت شده ‌است.

کاخ عالى قاپو سه طبقه و هر طبقه منقسم به دو طبقه اطاق است که در واقع شش طبقه می شود و چون از بام طبقه آخر می توان تمام مناظر شهر را دید خود بام را هم یک طبقه حساب کرده‏ اند و می گویند عالى قاپو هفت طبقه است. در نمایی دیگر می توان گفت بنای عالی قاپو با ارتفاعی حدود ۳۶ متر تا کف بازار بلندترین عمارت چند طبقه تا چند دهه اخیر در شهر اصفهان بوده ‌است. بدلیل اضافات و الحاقات معماری در هر سو نمایی متفاوت دارد به طوری که از جلو بنا از میدان نقش جهان ۲ طبقه از پشت ساختمان ۵ طبقه، از طرفین بنا ۳ طبقه و با احتساب طبقه همکف بعنوان اولین طبقه، در کل ۶ طبقه می ‌باشد. در ۲۸ مترى داراى ایوان بزرگى است که در میان ستون هاى آن حوض مسى قرار دارد که آب از آن فوران می کرده است.

هر طبقه، تزیینات مخصوص خود را دارد. در زمان شاه‏ عباس دوم به بناى اصلى افزوده شده و شاه و میهمانانش از تالار همین عمارت، مناظر و چوگان و چراغانى و آتش‏بازى و نمایش هاى میدانى را تماشا مى ‏کردند. با آنکه بعد از دوره صفویه به تزیینات آن لطمات جبران ناپذیری وارد شده است، با وجود این هنوز شاهکارهایی از گچبری ها و نقاشی های عهد صفویه را در بردارد و تماشاکنندگان را به تحسین و تمجید وا می دارد.

با آن که بعد از دوره صفویه به تزیینات بناها، خرابی ها و لطمات جبران ناپذیری وارد آمده است، ولی هنوز شاهکار هایی از گچ بری ها و نقاشی های عهد صفویه را در بر دارد و تماشا کنندگان را به تحسین و تمجید وا می دارد.

عالی قاپو کلمه ای ترکی می باشد که معنای آن “در بزرگ” است به معنای آستانه در علی (ع) که نشانه ارادت شاه عباس به حضرت علی (ع) بوده است.

 

ویدئو معرفی کاخ عالی قاپو:

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- کتاب آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

4- راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

4- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
ضلع غربی میدان نقش جهان (امام خمینی)
نوع
کاخ تاریخی دوره صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران