کاخ چهلستون اصفهان

  • کاخ چهلستون اصفهان
  • کاخ چهلستون اصفهان
  • کاخ چهلستون اصفهان
  • کاخ چهلستون اصفهان
  • کاخ چهلستون اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بنای کاخ چهلستون اصفهان در زمان شاه عباس اول شروع و به عهد شاه عباس دوم در سال ۱۰۵۷ هجری قمری خاتمه یافت. این کاخ ۲۱۲۰ متر مربع وسعت دارد و در وسط باغی به وسعت ۶۷ هزار متر مربع ساخته شده است. این کاخ زیبا بین خیابان جهار باغ و میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد.

کاخ چهلستون دارای آیینه کاری و گچ بری و حجاری ها و نقاشی های کم نظیر همراه با سقفی مطلا در تالار بزرگ می باشد. قسمتی از این کاخ در سال ۱۱۱۸ هجری قمری آسیب دید که بعدها مرمت و بازسازی شد.

کاخ چهلستون به سبب قرار گرفتن در میان باغی بزرگ و زیبا که پوشیده از درختان کاج و چنار است و هم چنین وجود تالار آیینه وتالار هجده ستون با نقاشی های زیبا و تحسین برانگیز و حوضی بسیار بزرگ که نمای کامل ساختمان در آن منعکس می شود، زیبایی چشم نوازی دارد.

در زمان سلطنت شاه عباس دوم، در بنای کاخ تغییرات کلی داده شده و تالار آیینه، تالار هجده ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آیینه، ایوان های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزیینات نقاشی، آیینه کاری، کاشی کاری دیوار ها و سقف ها به آن افزوده شده است. قسمت های جالب و دیدنی کاخ چهلستون به شرح زیر است:

۱- سقف با شکوه نقاشی شده تالار هجده ستون و سقف آیینه کاری تالار آیینه و مدخل آیینه کاری تالار جلوس شاه عباس دوم.

۲- ستون های عظیم تالارهای هجده ستون و تالار آیینه

۳- شیر های سنگی چهار گوشه حوض مرکزی تالار و ازاره های مرمری منقش اطراف که معرف صنعت حجاری دوره صفویه است.

۴- تزیینات عالی طلا کاری سرسرای پادشاهی و اتاق های طرفین تالار آیینه و تابلو های بزرگ نقاشی تالار پادشاهی که تصویر شاهان صفوی را نشان می دهد.

۵- تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتور های دیگری در اتاق گنجینه که در مرمت سال های ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ خورشیدی از زیر گچ خارج شده است.

۶- آثار پراکنده ای از دوران صفویه مانند سردر “مسجد قطبیه” و سردر های “زاویه در کوشک” و آثاری از ” مسجد درب جوباره” یا “پیر پینه دوز” و “مسجد آقاسی” که بر دیوار های ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده است.

۷- کاخ چهلستون به موجب اشعاری که در جبهه تالار از زیر گچ خارج شده است، به “مبارک ترین بناهای دنیا” تشبیه شده و به حساب حروف ابجد، در سال ۱۰۷۵ هجری قمری و در پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم بنا شده است.

شیر ها و مجسمه های سنگی اطراف حوض و داخل باغچه ها، تنها آثاری است که از دو قصر با شکوه دیگر دوره صفویه یعنی آیینه خانه و عمارت سر پوشیده باقی مانده و بعدها به این محل منتقل شده است.

ایوان کاخ چهلستون مرکب از دو بخش می باشد، یک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار گردیده است و ۴ ستون وسط که بر روی ۴ شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آن ها به گونه ای است که از دهان این چهار شیر آب فوران می کرده و به حوض مرمری تالار می ریخته است.

اگرچه انعکاس ستون های بیست گانه تالار های چهلستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهلستون را القا می کند، ولی در حقیقت واژه چهل در نام این عبارت، نشانه کثرت است و وجه تسمیه عمارت مزبور به علت تعدد ستون های آن است.

این بنا به عنوان موزه تاریخی اصفهان انتخاب شده و تالار مرکزی آن آثار گرانبهایی مانند قرآن های خطی و چینی های دوره صوفیه را در خود جای داده است.

این بنای زیبا در خیابان استانداری در مرکز شهر اصفهان واقع شده است.

کاخ چهل ستون در تاریخ ۱۳۱۰/۱۰/۱۵ خورشیدی به شماره ۱۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392.

2- کتاب آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

3- راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

4- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان چهارباغ عباسی، خیابان سپه
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
15 دی 1310
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
108

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران