کاروانسرای شاه عباسی در کرج

  • کاروانسرای شاه عباسی در کرج
  • کاروانسرای شاه عباسی در کرج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کاروانسرای شاه عباسی در مرکز شهر کرج در قسمت جنوب غربی میدان قدس قرار گرفته است و طبق شواهد تاریخی، ساخت آن به زمان حکومت شاه سلیمان صفوی بین سال های (۱۰۷۷ تا ۱۱۰۵ هجری قمری) بر می گردد. سبک معماری کاروانسرا از ایوان شمالی است و ۲۱ هجری ایوان دار برای استراحت تعبیه شده است. ۱۵ اصطبل و بارانداز در اطراف و یک حوض سنگی در وسط و حیاط مرکزی قرار دارد و همچنین دو شاه نشین در ایوان های شرقی و غربی بنا شده است. مساحت کل بنا ۳۰۰۰ متر مربع و مساحت حیاط مرکزی ۹۰۰ متر مربع است.

کاروانسرای شاه عباسی در طول حیات خود کاربری های متنوعی داشت؛ ابتدا به عنوان پناهگاه برای استراحت کاروانیان و حیوانات آن ها به کار می رفت و در اوایل قاجار هم با تغییرات و تعمیراتی که در بنا به وجود آمد به عنوان اولین مدرسه برزگران ایران مورد بهره برداری قرار گرفت. در دوران پهلوی با انتقال مدرسه برزگران به محل دانشکده کشاورزی فعلی، بنا به عنوان انبار غله اداره کشاورزی کرج مورد استفاده قرار گرفت. با تاسیس اداره میراث فرهنگی کرج و استقرار آن در محل کاروانسرا، عملیات حفاظت و مرمت بنا آغاز شد و انبار غله به جای دیگری انتقال یافت.

کاروانسرای شاه عباسی کرج را میتوان یکی از ارزشمندترین آثار دوره صفویه دانست که در شاهراه ابریشم قرار داشته است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
ضلع جنوب غربی میدان قدس
نوع
کاروانسرای دوره صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران