شهرستان زاهدان
  • کاروانسرای ملک زاهدان
  • کاروانسرای ملک زاهدان
  • کاروانسرای ملک زاهدان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در بافت مرکزی و قدیمی شهر زاهدان کاروانسرایی وجود دارد که به کاروانسرای ملک معروف است. ساخت این کاروانسرا به دوره پهلوی باز می گردد و در تقاطع خیابان آیت الله کفعمی و کوچه حافظ قرار دارد.

کاروانسرای ملک، اولین کاروانسرای شهر زاهدان می باشد و پلان آن به صورت مستطیل است. این کاروانسرا توسط آقای ملک شفیع تبعه پاکستانی ساکن شهر زاهدان ساخته شده و با توجه به اینکه کاروانسرای ملک توسط آقای ملک شفیع بنا شده بود، به کاروانسرای ملک شهره شده است.

متاسفانه کاروانسرای ملک این روزها، وضعیت مناسبی نداشته و رو به تخریب است. روند تخریب از زمانی که این بنا در فهرست آثار ملی قرار گرفته، سریع تر شده است. به طوری که این تقریبا چیزی از این بنای تاریخی باقی نمانده است و این کاروانسرا به عنوان مکان خواب معتادین استفاده می شود. حال مسئولان میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان از سال گذشته در تلاش برای مرمت فوری این بنا هستند تا این بنای تاریخی و مهم زاهدان بیش از این آسیب نبیند. امید است که مرمت این بنای تاریخی به زودی پایان یابد و علاقه مندان بتوانند از این کاروانسرای تاریخی دیدن کنند.

این بنا به شماره ۲۲۲۵۳  در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۲۷  از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
زاهدان، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان کفعمی، نبش کوچه حافظ
قدمت
دوره پهلوی
تاریخ ثبت در آثار ملی ایران
27 اسفند 1386
شماره ثبت در آثار ملی ایران
22253

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران