کلانه کردستان + طرز تهیه

  • کلانه کردستان + طرز تهیه
  • کلانه کردستان + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کلانه از غذاهای سنتی و سوغات استان کردستان به ویژه شهرستان پاوه است که معمولاً در فصل بهار تهیه می شود. این غذا به تا حد زیادی به پیتزای فرنگی شباهت دارد با این تفاوت که به روش سنتی روی ساج تهیه می شود. درست کردن این غذا اغلب به صورت خانگی و در میهمانی های فامیلی رواج دارد که معمولاً آن را با روغن حیوانی و یا کره چرب می کنند و همراه با دوغ مصرف می کنند.

مواد اولیه جهت تهیه کلانه برای ۵ نفر:

نمک: به میزان لازم

روغن حیوانی: ۱۵۰ گرم

پیچک یا پیازچه خرد شده: ۱ کیلوگرم

آرد گندم: ۱ کیلوگرم

طرز تهیه کلانه:

ابتدا یک کیلوگرم آرد را ۳ مرتبه به خوبی الک می کنیم و بعد در ظرفی گود می ریزیم و وسط آن را گود می کنیم یعنی آرد را کنار می گذاریم که وسط آن خالی شود. خمیر مایه را با آب ولرم مخلوط کرده و ۱۵ دقیقه در جای گرم قرار می دهیم تا عمل بیاید. سپس آن را به آرد اضافه می کنیم. کمی نمک می ریزیم و بعد به میزان لازم کم کم آب را اضافه می کنیم تا خمیر نرم و لطیفی به دست آید. خمیر را آنقدر ورز می دهیم تا دیگر به دست و ظرف نچسبد. روی خمیر را با سلفون روکش غذا یا کیسه نایلون فریزر می پوشانیم و بعد پارچه تمیز و ضخیمی را کمی نمدار کرده و رویش می اندازیم و ظرف را در جای گرمی قرار می دهیم تا به مدت ۳ ساعت استراحت کند و به حدی که به دست نچسبد.

سبزیجات مورد نظر مثل پیچک یا پیازچه را خرد و ریز کرده، خمیر را باز کرده و مثل نان لواش نازک می کنیم و سزیجات را داخل نصفش قرار داده و طرف دیگر خمیر را رویش بر می گردانیم. یک ماهی تابه بزرگ یا سینی فر (یا ساج مخصوص نانوایی) را روی بزرگترین شعله گاز می گذاریم و مطمئن می شویم ماهی تابه یا سینی فرمان روی حرارت مناسب و خوب داغ شده است. ولی آنقدر زیاد داغ نباشد که نان هایمان بسوزد. از پشت یک سینی گرد و نسبتا بزرگ و یا تخته آشپزخانه استفاده می کنیم و را طرف نان را کمی برشته می کنیم و پس از آن از روغن حیوانی برای چرب کردنش استفاده می کنیم.

نوش جان!

نکات:

۱- در صورت تمایل مقداری زعفران هم به نان اضافه کنید.

۲- می توانید مقداری سیر را رنده کرده روی خمیر بریزید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • پریناز در ۲ تیر ۱۳۹۹

    مگه از کلانه سالم تر و لذیذتر هست؟! واقعا عالیه یه بار سنندج رفتم تو خیابان ها اکثر مغازه ها کلانه پزی بود یکی در میان مغازه هارو رد میکردم کلاته می‌خریدم تند تند میخوردم ،خوش به حال خوده کردها که همیشه میتونن به راحتی درست کنن و بخورن