کلیسای بیت اللحم اصفهان

 • کلیسای بیت اللحم اصفهان
 • کلیسای بیت اللحم اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کلیسای بیت اللحم در میدان جلفای اصفهان، به فاصله کمی از کلیسای حضرت مریم قرار دارد. ساختمان آن را یکی از ارامنه نیکوکار آن دوره به نام “خواجه پطرس ولی جانیان” احداث کرده است. تصویر او بر دیوار کلیسا جای داده شده است.

داخل این کلیسا تزیینات زیبایی اعم از تابلو نقاشی زندگانی حضرت مسیح و نقاشی های دیگر وجود دارد. سقف آن مذهّب و گنبد جالب آن تماشایی است. سردر کلیسا کتیبه ای دارد که سال ۱۶۲۷ میلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری را نشان می دهد. تزیینات طلا کاری کلیسای بیت اللحم بسیار زیبا و جالب توجه است.

پلان کلیسا از نوع تالارهای گنبد دار مستطیل شکل است که در جهت شرقی-غربی قرار گرفته و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است. بنا هیچ گونه تزیین خارجی ندارد و ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ و قطر آن ۱۱ متر است.

گنبد با چهار قوس به چهار ستون بزرگ متصل به دیوارهای شمالی و جنوبی بنا تکیه کرده است. در سمت غربی کلیسا و در قسمت جلوی ورودی اصلی ایوانی دو طبقه قرار دارد و در بالای آن ناقوس خانه­ ی کلیسا، که در سال ۱۸۹۷ میلادی بنا شده، قرار گرفته است.

مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت­ اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده ­اند و بر روی تمامی آنها نقاشی­ هایی با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس نقش بسته است. در قسمت پایین دیوارها نیز از کاشی های لعابدار به رنگ­های نیلی و آبی برای تزیین استفاده شده است.

این بنا در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۶۴۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای گردشگری ایران استان اصفهان، نشر ایران گردان، حسن زنده دل و دستیاران، 1388.

2- درگاه اینترنتی شهرداری اصفهان

3- درگاه اینترنتی ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بلوار چهار باغ بالا، خیابان نظر شرقی
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
17 اسفند 1381
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
7643

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • پدرام در ۱۹ فروردین ۱۳۹۳

  آقا اون درگاه اینترنتی ویکی پدیا رو درست کن.
  با تشکر

  • حمیدرضا سریزدی در ۱۹ فروردین ۱۳۹۳

   با سلام
   با تشکر
   اصلاح شد