ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سرکیس مقدس

 

این کلیسا در محله ارمنی نشین لیلاوا شهر تبریز واقع است. بنای کلیسای فعلی در سال ۱۸۴۵ میلادی به جای بنای قبلی آن که به تاریخ ۱۷۵۰ میلادی بنا شده و به دلایلی فرو ریخته بود ساخته شده است. پلان کلیسا مستطیلی شکل و سمت آن شرق به غرب است. گنبد آن برروی چهار ستون با مقطع مربع شکل تکیه دارد. کلیسا دارای یک ورودی اصلی در سمت غربی بنا بوده و دو ورودی دیگر نیز در قسمت غرب اضلاع شمالی و جنوبی تعبیه شده است. ورودی غربی به درون اطاقکی مستطیل شکل و دو ورودی دیگر به داخل یک چهارستونی مستقف گشوده میشود. محراب کلیسا که در قسمت شرقی بنا قرار دارد دارای دو اطاقک چهارگوش در دو سمت میباشد.

این کلیسا به یاد کلیسای سرکیس آذرشهر ساخته شده است. بنای کلیسا سنگی و گنبد های آن آجری است.

سرکیس مقدس، نام کلیسایی است که در سال ۱۸۲۱ میلادی به وسیله‌ شخصی به نام پطروسیان در محله بارون آواک تبریز ساخته شد و در سال ۱۸۴۵ تجدید بنا شده است. سبک معماری این بنا ارمنی است. این کلیسا نیز به شکل صلیب ساخته شده و سه در از سه جهت شمال، شرق و جنوب به درون آن باز می‌شود. در مدخل شرقی آن قبری وجود دارد که به کشیشی به نام هاکوپ قاراپتیان تعلق دارد.

 

کلیسای سرکیس تبریز

 
بنای کلیسا سنگی و گنبدهای آن آجری است. قبل از انقلاب روی دیوارها با پوشش سیمانی پوشانده شد. تاریخ بنای کلیسا بر لوحی مرمری که بر دیوار مدخل شرقی نصب شده نوشته شده است. داخل کلیسا چهار ستون آجری با پایه‌‌های عریض سنگی وجود دارد. این ستون‌ها علاوه بر اینکه گنبد بزرگ و طاق‌های متعدد سقف را نگهداشته، محراب و نمازخانه‌های فرعی را نیز از تالار اجتماعات جدا کرده است.
بیرون کلیسا در قسمت شرق حیاط،‌ یک بنای یادبود سنگی به یاد کشتگان ارمنی ساخته شده است، و طرح و حجاری بدیعی دارد. در کنار این بنای یادبود، پای همان دیوار سنگ‌نبشته‌هایی متعدد از مرمر پهلوی هم نهاده شده‌اند که همه متعلق به قبرهای کشتگان و بزرگانی از ارامنه است که اغلب آن‌ها در قرن ۱۹ در گذشته و در حیاط این کلیسا مدفون شده‌اند.
 

ویژگی کلیسای سرکیس

بنای کلیسا سبک ارمنی داشته و پلان آن به شکل صلیب است. این بنا از سنگ بوده و با پوشش سیمانی اندود شده است. مهمترین شاخص این سبک معماری فرم گنبد آن است گنبدهای کلیسای ارمنی بصورت کشیده و تمثیلی از کوه آرارات که سمبل آزادی و استقلال حکومت ارمنستان است.
در اصلی کلیسا در قسمت شرقی و دو در فرعی در شمال و جنوب واقع است که ناقوس کلیسا بر در فرعی شمالی قرار دارد. محراب در قسمت و محور شرقی، غربی روبروی در شرقی قرار دارد، در سایت کلیسا در پای دیوار شرقی یک بنای یادبود سنگی برای شهدای ارامنه ساخته شده است که در کتیبه یادمان این مجموعه نام شهدا آورده شده و در پایین این یادمان در کادری بفرمان ارمنی نوشته شده، بنای یادبود شهدای ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ قتل عام ارامنه دیوار این بنا از سنگهای سرخ رنگ آذرشهر سلخته شده و در طرفین این یادمان یک عقاب فلزی و سمبل آزاد منشی، جاودانگی و یک شمشیر سمبل مقاومت و قدرت نصب شده که بصورت قرینه در هر سمت قرار دارد.

این بنا در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، محله لیل آباد، کوچه بارون آواک، مدرسه ساهاکیان و کلیسای سرکیس مقدس قرار دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران