کلیسای سنت استفانوس تبریز

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آشنایی با کلیسای سنت استفانوس تبریز

کلیساهای تاریخی از جمله جاذبه‌های گردشگری کشورهای مختلف به شمار می روند. در ایران نیز چنین کلیساهایی وجود دارند که گردشگران با استقبال زیادی به دیدن آن‌ها می‌روند. یکی از این کلیساهای تاریخی در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. کلیسای سنت استفانوس (استپانوس) از جمله کلیساهای قدیمی استان آذربایجان شرقی است. همراه ما باشید تا نگاهی به این کلیسای تاریخی داشته و گشتی در طبیعت حیرت انگیز آن بزنیم.

استان آذربایجان شرقی

کلیسای سنت استفانوس تبریز

استان آذربایجان شرقی از جمله استان‌های با آثار تاریخی فراوان ایران است. مرکز این استان، شهر تبریز، به دلیل آب و هوای مطبوع و خنک خود همواره گردشگران را ترغیب به سفری به این گوشه از ایران می کند. شب های روشن تبریز با آب و هوایی خنک، به ویژه در ایام تابستان از دلایل سفر گردشگران به این شهر است. دیگر شهر آذربایجان شرقی که بسیار مورد توجه قرار گرفته، شهر جلفا است. گشت و گذار در بازارهای این شهر، به دلیل نزدیکی به مرز آذربایجان از جمله دلایل سفر آذربایجانی‌ها به جلفا است. جلفا طبیعت بسیار زیبایی به ویژه در حاشیه رود ارس دارد. رود ارس رودی تاریخی و باستانی در میان آذربایجانی‌ها است. به طوری که در مورد آن، شعر و ترانه نیز سروده‌اند. علاوه بر این طبیعت بکر، جلفا آثار باستانی بسیاری همانند آسیاب خرابه دارد. البته از بین تمام آثار باستانی جلفا، نام کلیسای سنت استپانوس بیش از سایرین می درخشد. این کلیسا در نزدیکی رود ارس در میان طبیعتی سرسبز قرار دارد و زمانی که فرصت سفر به شهرها و کشورهای دور دست نیست، رفتن به منطقه جلفا سفری عالی برای گذراندن یک آخر هفته خوب به نظر می آید.

حتما بخوانید: بهترین هتل های تبریز

موقعیت و سال ساخت کلیسا

در ۱۷ کیلومتری غرب جلفا، به فاصله۳  کیلومتری از جنوب رودخانه ارس، در منطقه‌ای موسوم به قزل وانک( صومعه سرخ) کلیسای بزرگ و مهم ارامنه قرار دارد. کلیسای استپانوس(استفانوس) دومین کلیسای مهم پس از قره کلیسا است. این کلیسا در دل کوه های سرسبز و در منطقه مرزی جلفا و آذربایجان جای گرفته است. منطقه‌ای که کلیسا در آن قرار گرفته از جمله مناطق مورد علاقه آذربایجانی‌ها برای گذراندن یک آخر هفته خوب است. قدمت کلیسای سنت استپانوس به سده نهم میلادی باز می گردد. البته زلزله ای که در سالیان دور در این منطقه اتفاق افتاد، باعث شد تا آسیب های جدی‌ای به این کلیسا وارد شود. در نتیجه در دوران صفوی کار مرمت و بازسازی کلیسا آغاز شد. در دوران عباس میرزای نایب السلطنه نیز این کلیسا بار دیگر مرمت شد. اگر با خرید بلیط هواپیما سفری به این منطقه داشته باشید، در بین راه کلیساهای مختلف کوچکی را نیز خواهید دید. که هر کدام در نوع خود زیبایی خاصی دارند.

وجه تسمیه

آشنایی با کلیسای سنت استفانوس تبریز

کلیسای سنت استفانوس تبریز

کلیسای سنت استپانوس در میان تمامی ادیان از احترام و اهمیت خاصی برخوردار است. این کلیسا در واقع متعلق به مسیحیان ارمنستان است که از مسیحیان شاخه گریگوری( پیروان گریگور روشنگر) هستند. نام استفانوس( استپانوس) از نام شهید اول راه مسیحیت، استفان، گرفته شده است. استفان در۲۶  دسامبر سال۳۶  میلادی در شهر اورشلیم به دست یهودیان آن شهر سنگسار شد. این کلیسا نیز به یاد وی سنت استفان نامیده شده است. البته مردم منطقه و بیشتر آذربایجانی‌ها آن را با نام” خارابا کلیسا” می شناسند چرا که این کلیسا تا مدتی متروک بوده است.

معماری کلیسا

آشنایی با کلیسای سنت استفانوس تبریز

کلیسای سنت استفانوس تبریز

بنای کلیسا دارای سه قسمت اصلی است که شامل ناقوس، نمازخانه و اجاق دانیال است. برج ناقوس کلیسا بر ایوان دو طبقه ای قرار گرفته که این ایوان به دیوار جنوبی کلیسا متصل شده است. این برج منقش به نقوش برجسته‌ای همانند فرشته، صلیب، و ترنج است. نمازخانه کلیسا ابعادی ۲۱×۱۶ متری دارد. در بالای در ورودی، کتیبه ای از سنگ ماسه‌ای سرخ قرار دارد که روی آن به خط نستعلیق نوشته شده است. بر پیشانی طاق نماهای گنبد مرکزی نقش برجسته حجاری شده فرشتگان به چشم می خورد. پوشش این گنبد به شکل هرم ۳۲ پهلویی است و بر روی پلانی ستاره شکل و شانزده پر قرار گرفته است. داخل طاق نماهای پهن گنبد، پنجره‌هایی به صورت یک در میان قرار گرفته اند. فضای داخلی کلیسا به شکل صلیب طراحی شده است که دارای سه قسمت ایوان، نمازخانه، و محراب است. ایوان این بخش بر دو ستون و دو نیم ستون قرار دارد. نمازخانه کلیسا پشت ایوان و زیر گنبد اصلی قرار گرفته و محراب آن در بخش شرقی واقع شده است. معماری این کلیسا شاهکاری است که با تعریف کردن سر نمی‌آید و تنها باید با سفر به تبریز به بازدید آن رفت.

جلفا و منطقه ارس یکی از زیباترین مناطق آذربایجان شرقی است. اگر راهی سفر به تبریز و بازدید جاذبه‌های این استان شدید، حتما از جلفا و منطقه آزاد ارس نیز دیدن کنید. در این منطقه علاوه بر لذت خرید، از آثار باستانی و جاذبه‌های طبیعی این منطقه نیز لذت خواهید برد. البته به یاد داشته باشید اگر سفری به این منطقه داشتید حتما طعم ماهی‌های محلی که از ارس گرفته شده‌اند را نیز بچشید.

حتما بخوانید: طرز تهیه شیرینی ریس تبریز، طرز تهیه شیرینی نوقا سوغات تبریز، طرز تهیه آش اوماج

مطالب مرتبط: ستاد اسکان فرهنگیان استان آذربایجان شرقیعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران