کلیسای هاکوپ اصفهان

  • کلیسای هاکوپ اصفهان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کلیسای هاکوپ ، اولین کلیسای ارامنه اصفهان است که در سال ۱۰۶۵ هجری قمری، بعد از مهاجرات ارمنه به استان اصفهان، احداث شده و در حال حاضر، در حیاط کلیسای مریم واقع است. این کلیسا از آن جهت که اولین کلیسای احداث شده ارامنه جلفاست، مورد احترام و توجه خاص آن ها می باشد.

کلیسای هاکوپ، دارای سالنی منفرد با محراب مستطیل شکل و سه گنبد کوچک است که گنبد میانی دارای گریل ۸ ضلعی است. دیوارهای کلیسا تا ارتفاع ۱٫۳۵ متر دارای تزییناتی با کاشی لعاب دار هستند که یادآور هنر معماری قرن ۱۷ میلادی ایران می باشد. بخش بالایی دیوار به سبک شرقی-اروپایی متمایل به سبک ایتالیایی می باشند.

پلان اولیه کلیسا به شکل صلیب بوده که به علت تخریب بازوی جنوبی آن در سال ۱۸۴۳ میلادی به شکل مستطیلی در جهت شرقی ـ غربی درآمده است. سه گنبد کوچک قوسی شکل آن و سقف بنا بر روی قوس هایی تکیه کرده اند تکیه کرده اند که بر روی ستون های پهن متصل به دیوارهای شمالی و جنوبی قرار دارند. از سه گنبد کوچک بنا، گنبد میانی نسبتاً بزرگ تر است. مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ و دیوارهای خارجی با کاهگل پوشانده شده اند. در بالای ورودی اصلی کلیسا نیز دو کتیبه به زبان ارمنی مربوط به سال ۱۶۰۷میلادی وجود دارد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
بلوار چهار باغ بالا، خیابان نظر شرقی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران