گرانترین و بزرگترین خانه در تهران /کاخ ثابت پاسال

  • گرانترین و بزرگترین خانه در تهران /کاخ ثابت پاسال
  • گرانترین و بزرگترین خانه در تهران /کاخ ثابت پاسال
  • گرانترین و بزرگترین خانه در تهران /کاخ ثابت پاسال
  • گرانترین و بزرگترین خانه در تهران /کاخ ثابت پاسال
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

کاخ ثابت پاسال

کاخ ثابت پاسال که به کاخ ورسای هم معروف است در شهر بزرگ تهران در انتهای شمالی خیابان جردن (آفریقا یا نلسون ماندلا) قرار دارد.

علت نامگذاری کاخ

این کاخ از اسم صاحب آن حبیب‌الله ثابت (معروف به ثابت پاسال) سرمایه‌دار  زمان شاه برگرفته شده است .

گران ترین و بزرگ ترین خانه قبل انقلاب

این خانه پیش از انقلاب، گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانهٔ شهر تهران بوده است، به طوری که ارزش آن در آن زمان ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود. پیش از انقلاب از این عمارت باشکوه به عنوان «قصر سنگی» یاد می‌شد.

بنای کاخ

این خانه از روی اقامتگاه قرن هجدهمی مادام دو باری و بعدها ماری آنتوانت، قصر پتی تریانو (تریانوی کوچک) در کاخ ورسای ساخته شده که آنژ-ژاک گابریل آن را طراحی کرده است. اما در واقع شباهت‌های این دو بنا به همدیگر، مثل هر دو بنای نئوکلاسیک دیگر، شباهت عام است؛ تعداد قابل توجهی تقلید مشهور از تریانو در آمریکا، برزیل و رومانی وجود دارد که شباهتشان به مراتب بیش‌تر است. اما نمای اصلی عمارت ثابت شباهتی انکارناپذیر به نمای جنوبی کاخ سفید دارد که یکی از مشهورترین بناهای نئوکلاسیک محسوب می‌شود.

کاخ ثابت بعد از انقلاب

بر اساس برخی گزارش‌ها درختان این خانه بزرگ خشکانده شده و قرار است با تخریب آن یک برج مرتفع تجاری ساخته شود. اما

در روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ مراتب ثبت ملی خانه ثابت در نامه‌ای از سوی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استاندار تهران ابلاغ شد.

طبق این ابلاغیه «خانه ثابت (معروف به کاخ ثابت‌پاسال)» تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

دیدنی های تهران

مکان های دیدنی استان تهران

کنیسه حیم تهران

معرفی پل طبیعت در تهران

 

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران