شهرستان بجنورد

گردشگاه چشمه بابا امان بجنورد

  • گردشگاه چشمه بابا امان بجنورد
  • گردشگاه چشمه بابا امان بجنورد
  • گردشگاه چشمه بابا امان بجنورد
  • گردشگاه چشمه بابا امان بجنورد
  • گردشگاه چشمه بابا امان بجنورد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

پس از عبور از میدان امام رضا در شهر بجنورد و در کیلومتر ۱۳ بزرگراه بجنورد به شیروان و در نزدیکی حاشیه جنوبی بزرگراه، گردشگاه و چشمه بابا امان واقع است که یکی از گردشگاه های بجنورد به شمار می آید. این گردشگاه به پارک ملی بابا امان نیز معروف است.

این چشمه و پارک اطراف آن، به دلیل وجود امکانات بسیار مناسب همراه با چشم انداز های طبیعی و چشمه و آب و هوای مناسب، جایگاه ویژه ای برای گردشگران و علاقمندان به طبیعت دارد.

پارک ملی بابا امان یکی از قدیمی ترین پارک‌ های گردشگری در ایران می‌ باشد. این پارک دارای استخر های متعدد و پارک جنگلی دارای ۴۰۰٬۰۰۰ اصله درخت از جمله چنارک، زالزالک، اقاقیا و زردآلو است، همچنین این پارک دارای پوشش گیاهی به وسعت ۲۵۰ هکتار می‌ باشد. پارک بابا امان دارای پوشش گیاهی و درختان قطور چنار ۴۰۰ ساله و چشمه‌ هایی است که در مرکز و اطراف بابا امان می جوشند و بر زیبایی این پارک می افزایند.

همچنین شاخه‌ ای از رودخانه اترک از کنار این پارک می‌ گذرد که وجود این رودخانه امکان ماهیگیری را برای علاقه‌ مندان فراهم کرده است و چشمه این مجموعه تفریحی که از نوع آب های معدنی محسوب می‌ شود که ۳۰۰ الی ۴۰۰ لیتر در ثانیه آبدهی دارد. این چشمه از چهار نقطه درون تپه‌ ای می‌ جوشد و به درون استخر هایی می‌ ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده‌ است. چشمه بابا امان جز دسته آب های سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفرا آور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است.

از دیگر مناظر زیبا و دیدنی این پارک، حیات وحش پردیسان در زمینی به مساحت ۲۵۰ هکتار در غرب پارک تفریحی بابا امان است که در آن تنوع گیاهی و جانوری خراسان شمالی یافت می‌شود. در این پارک جانورانی از جمله گوزن زرد، قوچ، میش، قوچ اوریال و آهو که از گونه‌ های نادر و شاخص کشور می‌باشد جهت تکثیر و آشنایی علاقمندان در این پارک رها شده‌اند.

در آغوش تپه ها، درختان انبوه و مناظر تماشایی بابا امان تاسیساتی نظیر متل، رستوران، پارک کودک و محل استراحت خانواده ها جای گرفته است. هوای لطیف و شب های دل انگیز و زیبای بابا امان هر گردشگری را به خود جذب می کند. این تفرجگاه به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی در فصول مسافرتی یکی از محل های اصلی اتراق مسافرین و زائرین است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- خبرگزاری مهر

3- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 13 بزرگراه بجنورد به شیروان، پارک ملی بابا امان
امکانات
متل، رستوران، پارک کودک و محل استراحت

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران