گنبد خشتی واقع در مشهد

  • گنبد خشتی واقع در مشهد
  • گنبد خشتی واقع در مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

گنبد خشتی واقع در مشهد، مزار امامزاده سید محمد از اولاد امام موسی بن جعفر (ع) می باشد و با هجده واسطه به حضرت سجاد علیه السلام می رسد. البته برخی نقل کرده اند که وی امام زاده نیست بلکه یکی از اطباء سپاه هارون الرشید بوده که در راه مرو در گذشته و در این نقطه که شهر تاریخی نوغان بوده، دفن گردیده است. طبق تاریخی که بر روی سنگ مزار آمده است، ایشان در ماه رمضان سال ۸۵۲ هجری قمری در گذشته اند.

بنا بر شواهد، بنیان اولیه این بنا در دوره تیموری صورت گرفته و در عصر صفوی و قاجار نیز تکمیل و تزئین شده‌ است.

گنبد خشتی و بقعه آن در دوران شاه عباس از خشت ساده، بدون کاشی کاری و بدون گلدسته ساخته شده است. البته داخل گنبد با گچبری زیبایی تزیین شده است.

این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته‌ است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهار شاه نشین و هشتی ورودی می‌باشد.

برای ورود به مقبره که از سطح زمین پایین تر است باید از دالانی مسقف به طاق چشمه ای و به ارتفاع چهار متر عبور کرد. دالان به طول ۴٫۷ متر به محوطه ضریح ختم می شود که محوطه ای ۹٫۵ در ۷ متر با سقفی بلند و به ارتفاع ۱۲ متر است.

طول ضریح ۲ متر، عرض ۱٫۸ متر و ارتفاع آن ۲٫۷ متر است و از آهن ساخته شده است. داخل ضریح که به وسیله شیشه محصور شده، تخته سنگی حجاری شده به ارتفاع ۸۰ و عرض ۷۰ و طول ۱۷۰ سانتی متر قرار دارد.

برای دسترسی به گنبد خشتی، می بایست به خیابان طبرسی، نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان، کوچه خشتی مراجعه گرد. همچنین این بنای تاریخی در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ به شماره ۶۱۶ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

2- درگاه اینترنتی همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان طبرسی، نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان، کوچه خشتی
نوع
امامزاده تاریخی مربوط به دوره صفویه
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
5 اردیبهشت 1356
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
616

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران