• گنبد سبز مشهد
  • گنبد سبز مشهد
  • گنبد سبز مشهد
  • گنبد سبز مشهد
  • گنبد سبز مشهد
  • گنبد سبز مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

گنبد سبز محل دفن شیخ محمد حکیم مؤمن عارف استر آبادی است که مانند پیر پالاندوز از مشایخ صوفیان ذهبیه است. وی در دوره تیموری زندگی و در سال ۹۰۴ قمری از دنیا رفته است. بقیه وی در سال ۱۰۱۱ قمری در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و در زمان شاه سلیمان مورد مرمت قرار گرفت. این بنا در گذشته میان باغ وسیع در محل پاچنار مشهد الرضا (ع) قرار داشته و بر روی قبرستان قدیمی میرهما بنیان گردیده است.

گنبد سبز در چند صد متری جنوب غربی حرم مطهر در وسط میدانی قرار دارد و به خاطر رنگ سبز گنبد به این نام خوانده می شود. در گذشته در اطراف گنبد باغی وجود داشته است که درویشان در آنجا مراسم صوفیانه برگذار می کردند. مدتی است که گنبد سبز شب ها با نور سبز زیبایی روشن می شود.

فضای داخی بقعه مشتمل بر چهار قسمت شاه نشین بوده و امتداد هر یک از آن ها به درگاه هایی منتهی می شود. در زیر گنبد بنا کتیبه ای به خط ثلث با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) دیده می شود که در پایان آن تاریخ ۱۰۵۸ هجری قمری قید گردیده است.

تمامی تزیینات کاشی معرق این بنا، مربوط با ساماندهی و مرمت اثر در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی است و اصل بنا در نمای آن فاقد هر گونه عناصر تزیینی بوده است.

این بنا در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۵ به شماره ثبت ۱۳۷۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

2- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

3- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، پاییز 1392 (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان آخوند خراسانی، میدان گنبد سبز
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
25 اردیبهشت 1356
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
1370

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران