شهرستان مراغه
  • گنبد سرخ مراغه
  • گنبد سرخ مراغه
  • گنبد سرخ مراغه
  • گنبد سرخ مراغه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

از پنج مزار موجود در مراغه قدیمی ترین آن ها، گنبد سرخ است که در آذربایجان بیشتر به قرمزی گنبد شهرت دارد. گنبد سرخ یکی از قدیمی‌ ترین بناهای دوره اسلامی در استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در قسمت جنوب غربی شهر مراغه قرار گرفته‌ است. آنچه از کتیبه‌ های موجود در بنا برداشت می‌گردد این است که بنای گنبد سرخ در سال ۵۴۲ هجری به‌ دستور «عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم» رییس آذربایجان در دوره سلجوقیان و به وسیله «بنی‌بکر محمد بن بندان بن محسن معمار» ساخته شده‌ است.

با شروع ساخت این بنا دوره رازی در معماری ایران به پایان رسیده و این بنا نقطه عطف و شروع معماری آذری می‌باشد که تلفیق آجر و کاشی و استفاده از کاشی در تزیین بناهای تاریخی در ایران از مشخصه‌ های این دوره‌ است.

گنبد سرخ عمارتی است چهار گوش با سقفی گنبدی که بر مقرنس هایی که هنوز سالم مانده اند نهاده شده است.

کتیبه ها و نقوش هندسی از آجر سرخ تراشیده و کاشی مینایی رنگ بر بالای درگاه بنا کار گذاشته شده است. بر زمینه ای از گچ خاکستری این کتیبه ها نقوشی از گل و برگ گچ بری که اثری از رنگ آبی در آن ها دیده می شود آراسته شده است. کتیبه های موجود نشانگر این است که بنا در زمان حیات عبدالعزیز ساخته شده است.

کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند این بنا قبل از رصدخانه مراغه برای تعیین ماه‌ های سال و ساعات روز کاربرد داشته و سوراخ‌ های ایجاد شده بر ضلع‌ های این بنا نشانگر این امر است.

این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۳۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
میدان کشاورز، خیابان انقلاب جنوبی، خیابان ارجمندی
نوع
گنبد تاریخی دروه سلجوقیه
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
15 دی 1310
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
134

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران