شهرستان هرسین

گوردخمه اسحاق وند کرمانشاه

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

گوردخمه اسحاق وند

ایران کشوری کهن است که گوشه گوشه آن می‌توان نشانه‌ای از تاریخ گذشته و فرهنگ را یافت. آثار باستانی و تاریخی‌ای که در ایران وجود دارد حتی گردشگران خارجی را برآن می‌کند تا عازم این دیار کهن شده و به گشت و گذار در آن بپردازند. گور دخمه‌ها یکی از این آثار باستانی هستند که اطلاعات زیادی در مورد تاریخ به ما می‌دهند. گوردخمه اسحاق وند از جمله گور دخمه‌های مطرح ایران است که باید حتما به بازدید از آن رفت. در ادامه قصد داریم توضیحات بیشتری راجع به این مکان ارائه دهیم.

موقعیت و قدمت گور دخمه اسحاق وند

بازدید از گوردخمه اسحاق وند

گوردخمه اسحاق وند

برای اینکه بتوانید بازدیدی از گوردخمه اسحاق وند داشته باشید، باید راهی شهر کرمانشاه و مسافر این شهر شوید. در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب هرسین، و شمال شرق روستای ده نو گوردخمه‌های اسحاق وند را خواهید یافت. نام گوردخمه‌ها برگرفته از روستای نزدیک این گوردخمه‌ها با نام اسحاق وند است. جالب است بدانید اهالی این منطقه گوردخمه‌ها را با نام فرهاد تاش می‌شناسند. در مورد قدمت گوردخمه‌ها اختلاف نظراتی وجود دارد. برخی آن را متعلق به دوران ماد و برخی متعلق به دوران هخامنشی می‌دانند. هرتسفلد( باستان شناس و ایران شناس آلمانی) این گوردخمه‌ها را متعلق به دوران هخامنشی می‌داند و بر این باور است که گوردخمه میانی محل دفن گئومات مغ می‌باشد. هرچند برخی از پژوهشگران با این باور وی تا حدودی موافق‌اند اما انتساب گوردخمه میانی به گئومات مغ را قبول ندارند. در بررسی‌ها و پژوهش‌هایی که اخیرا صورت گرفته، گوردخمه‌ها را متعلق به دوران سلوکی دانسته‌اند که در دوران اشکانیان آتش‌دان و یکی از پیکره‌ها حجاری شده. این گوردخمه‌ها متعلق به هر دورانی که باشند، بهانه خوبی هستند تا سری به شهرستان هرسین زده و این جاذبه تاریخی بازدید کنید.

مطالعه کنید: معرفی طاق بستان کرمانشاه

گورهای سه گانه

بازدید از گوردخمه اسحاق وند

گوردخمه اسحاق وند

مجموعه گوردخمه اسحاق وند دارای سه گوردخمه است. یکی از گوردخمه‌ها که در دست راست قرار دارد، نسبت به دو گوردخمه دیگر مرتفع‌تر است و عرضی برابر با ۱۰٫۲ متر دارد. گوردخمه‌ای که در سمت چپ قرار دارد، با عرض ۱۰٫۲ متری به شکل طاقچه ایجاد شده و عمقی ۸۵ سانتیمتری دارد. گوردخمه میانی اما پایین‌تر از دو گوردخمه دیگر قرار دارد. عمق این گوردخمه ۷۵٫۱ و عرض آن ۶۳٫۱ متر است. دور هر سه این گور دخمه‌ها به شکل بسیار زیبایی قاب بندی شده است. اگر به بخش بالایی گوردخمه میانی دقت کنید، تصویر مرد ایستاده‌ای را خواهید دید که به صورت تمام قد حجاری شده است. ارتفاع این تصویر ۸۷٫۱ متر و چهره آن به صورت نیم رخ کشیده شده. پوشش این مرد به صورت لباس بلند چین داری حجاری شده و گویی در حال نیایش است زیرا دست‌های وی به صورت دعا در جلوی صورتش قرار دارد. اگر کمی چشمان خود را تیز کنید، مقابل این مرد مشعلی به ارتفاع ۸۳ سانتی متری را خواهید که در کنار آن آتش دان ۹۴ سانتی متری قرار دارد. پشت این آتش دان تصویر فرد دیگری وجود دارد. این فرد ارتفاع ۸۰ سانتی متری دارد که دست‌های خود را با برده و گویی از پشت چیزی را در دست گرفته است.

افسانه عشقی باستانی

ماجرای عشق شیرین و فرهاد حتما به گوش‌تان خورده است. شاید کمی برای‌تان عجیب باشد بدانید که برخی از افراد این گوردخمه‌ها  را شاهکار فرهاد عاشق پیشه بدانند. مردم منطقه این گوردخمه‌ها را فرهاد تاش می‌نامند و معتقداند که این گور دخمه‌ها به دست فرهاد تراشیده شده‌اند. در بخش شرقی این کوه غاری وجود دارد که اورل اشتاین( باستان شناس مجارستانی) در بررسی‌های خود از این منطقه متوجه آن شده و در یادداشت‌های خود از آن نام برده است. این باستان شناش حتی تلاش کرده وارد این غار شود اما ظاهرا نتوانسته است. اطراف این منطقه فسیل‌های دریاییی فراوانی نیز یافت شده است. وجود این فسیل‌ها باعث شده تا مردم محلی به این باور برسند که منطقه فرهادتاش در گذشته دریایی بی‌کران بوده است. منطقه فرهادتاش داستان‌ها و ماجراهای فراوانی برای نقل کردن دارد که اگر خواهان شنیدنش هستید، باید عازم کرمانشاه شوید. شاید در گشت و گذار خود یکی از فسیل‌های دریایی را نیز یافتید.

گوردخمه‌های اسحاق وند در نوزدهم اسفند ماه ۱۳۸۰ در آثار ملی ایران با شماره ۴۸۸۷ به ثبت رسیدند. این گوردخمه‌ها از جمله اصلی‌ترین جاذبه‌های شهرستان هرسین هستند.

حتما بخوانید: غذای محلی کرمانشاه و طرز تهیه آش عباسعلی، طرز تهیه شیرینی بژی، طرز تهیه چلو گوشت کرمانشاهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران