ییلاق های پشت کوه یزد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ییلاق های پشت کوه در استان کویری یزد

یزد

بازدید از ییلاق های پشت کوه یزد

ییلاق های پشت کوه یزد

استان یزد شامل بناهای تاریخی و بی‌نظیری بسیاری مانند بناهای مذهبی، زیارتگاه‌های زرتشتیان، خانه‌های تاریخی، آب‌انبارها، باغ‌ها، بادگیرها و بازارچه‌ها است که نشان‌دهنده گنجینه‌های هنر، فرهنگ و تمدن ایرانی است. یزد به‌عنوان استان کویری دارای جاذبه‌های طبیعی زیبای زیادی است که همراه با ییلاق‌ها جلوه‌های بی‌نظیری را به همراه دارد. بله، درست شنیدید، استان کویری یزد دارای ییلاق‌های خوش آب‌وهوایی است که مثال واضحی از تضاد در طبیعت است.

شیرکوه

بازدید از ییلاق های پشت کوه یزد

ییلاق های پشت کوه یزد

زیباترین و دیدنی‌ترین ییلاق‌ها در این استان در دامنه‌های شیرکوه قرار دارند. شیرکوه در چند کیلومتری کویر مرکزی ایران قرارگرفته و هوای گرم و خشک یزد را در نواحی جنوبی با رطوبت خود در می‌آمیزد و ملایم و مطبوع می‌کند. در جنوب یزد ییلاق‌های خوش آب‌وهوا قرار دارد، که در قدیم (قهستان) گفته میشده و امروزه به (کوهستان) یا به گویش یزدی به (کوهسون) تبدیل شده است. دامنه‌های شیرکوه شامل سه قسمت پیش کوه، میان کوه و پشت کوه است و به علت بهره‌گیری از آب فراوان ناشی از ذوب برف در ارتفاعات دارای پوشش گیاهی بسیار خوبی است و کشاورزان یزدی با تلاش‌های خود کویر یزد را به باغ‌های سرسبز و زیبا تبدیل کرده‌اند و اینکه تراکم روستاها در این حوزه زیاد است. دره‌های سانیج و بردستان در پشت کوه واقع‌شده‌اند که پوشیده از پوشش گیاهی طبیعی است و چون از آب‌وهوای خنکی در تابستان‌های گرم این منطقه حاکم است، هرساله در این فصل چندین هزار نفر را به‌سوی خود می‌کشاند. این قسمت که به دلیل داشتن باغ‌ها و مزارع با طراوت و درختان میوه به خوش آب‌وهوا ترین ییلاق مشهور است، حتی در کتب تاریخی هم یادشده است.

بهترین زمان برای سفر به یزد

همان‌طور که اشاره کردیم یزد در فصل‌های بهار و تابستان به دلیل دارا بودن آب‌وهوای خنک پذیرای مسافران داخلی و خارجی است. برای رفتن به پشت کوه، همین‌که از سمت پیش کوه و میانکوه ادامه مسیر بدهید، جاده‌ای آسفالته از میان کوه‌ها می‌گذرد و به نیر و گاریزات در منطقه پشت کوه می‌رسید. پشت کوه در جنوب و پشت رشته‌کوه‌های شیرکوه قرار دارد، به همین دلیل است که نام پشت کوه به خود گرفته است.

ییلاق‌های نیر در یزد

بازدید از ییلاق های پشت کوه یزد

ییلاق های پشت کوه یزد

نیر شهری خوش آب‌وهوا بوده که در منطقه‌ی کوهستانی یزد قرارگرفته و امروزه به شهری صنعتی تبدیل‌شده است، همچنین شهر نیر دارای روستاهای سرسبز و خوش آب‌وهوای زیادی است که ییلاق نیر نیز در میان دره سنگلاخی قرارگرفته و از هر سه طرف در محاصره کوه‌ها است. بخش دیگر آن جلگه‌ وسیعی است که می‌توان از جایگاهی بلند و زیبا به نام (سنگ عروس)،‌ زیبایی‌های نیر را  تماشا کرد و لذت برد. بنادک، دیزه، سخوید، شواز، و بیداخوید و… از ییلاق‌های دیگر منطقه یزد هستند که بخش بزرگی از آبادی‌های رشته‌کوه‌های پشت کوه را در برگرفته و میان ندوشن، ده شیر و تفت قرار دارند. یزد بااین‌همه ویژگی‌های متضاد، کویر گرم و سوزان و کوهستان خنک و سرسبز بی‌شک می‌تواند مکانی جالب و خیال‌انگیز برای گردشگری باشد.

سخن آخر

در روزهای آخر سال نیز ‌که به فصل بهار نزدیک می‌شویم، کم‌کم زمان کوچ اهالی به روستاهای سرسبز آغاز می‌شود. مردم این منطقه برای فرار از گرما و لذت بردن از خنکی هوا به دامان طبیعت می‌روند. طبق گفته‌های قبلی، تعداد روستاها در اطراف شیرکوه خیلی زیاد است و همین روستاها جزو باارزش‌ترین‌های استان یزد به‌حساب می‌آید.

مطالب مرتبط: مکان های دیدنی استان یزد، بهترین هتل های یزد، روستاهای شهرستان یزد

حتما بخوانید: غذای محلی یزد و طرز تهیه قلیه کدوعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران