‌پناهگاه حیات وحش لوندویل محلی برای نوازش مرال‌ها ‌

  • ‌پناهگاه حیات وحش لوندویل محلی برای نوازش مرال‌ها ‌
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

یکی از ویژگی‌های فصل بهار، بیداری زمین و پناه بردن انسان از زندگی ماشینی به آغوش طبیعت و مناطق گردشگری طبیعی است.

به گزارش سیتی پیدیا و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، یکی از مناطقی را که همه ساله تعداد بی شماری از طبیعت گردان و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود می کشاند، پناهگاه طبیعت گردی و حیات وحش لوندویل بندر مرزی آستاراست که علاوه بر طبیعت بکر و بی نظیر، محل زیست تعداد کثیری از گونه‌های مختلفی جانوری و پرندگان است.

شهروز قلی نژاد، رئیس اداره محیط زیست شهرستان مرزی بندر آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درخصوص مشخصات این پناهگاه اظهار کرد: این پناهگاه در تاریخ ۱۳۵۲ به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده کشور شناخته شده و در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۵۴ بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور ملحق شد. قرار گرفتن ۷ کیلومتر از این پناهگاه در حاشیه جاده اصلی آستارا – تالش بر اهمیت آن افزوده است.

وی ادامه داد: وسعت این پناهگاه ۱۰۷۴ هکتار است و شامل بخش‌های جلگه‌ای، جنگلی، ساحلی (دریای خزر)، برکه‌ای، آب بندان و تالاب، نمونه‌ای منحصر به فرد از باقیمانده جنگل‌های هیرکانی در ورودی جنوبی بندر مرزی آستارا و در مقابل شهرک بزرگ عباس آباد و تالاب استیل است.

به گزارش ایسنا، با گشت و گذار در این پناهگاه علاوه بر مشاهده گونه‌های مهم گیاهی از قبیل انار وحشی، توسکای قشلاقی، ازگیل لرگ، نی، لویی، لیلکی و تمشک، می توان نوعی گیاه زیبا که به سوسن چلچراغ مناطق ساحلی مشهور است، به نام «لاواندولا» را مشاهده کرد.

در پناهگاه حیات وحش لوندویل بالغ بر ۱۲۵ گونه جانوری شناسایی شده است که مهمترین آنها روباه، سمورآبی، گراز، خرگوش، جوجه تیغی، شغال، راکون و… هستند که اکثر آن‌ها به آسانی قابل مشاهده هستند.

۶۰ هکتار از این منطقه به شکل کاملا محصور و برای نگهدای گوزن زرد ایرانی و مرال ایرانی در نظر گرفته شده است که به دلیل مساعد بودن شرایط زیستی مرال ها، همه ساله ۲ الی ۶ رأس مرال به جمعیت مرال های موجود افزوده می شود.

از ویژگی های این پناهگاه، انس مرال‌های ایرانی با انسان و حضور در حداقل ترین فاصله با طبیعت دوستان است که اغلب غذای روزمره خود را از دست گردشگران دریافت می‌کنند.

در بخش‌های مختلف این پناهگاه، برکه، آبگیر و تالاب‌های مختلفی به چشم می‌خورد که مهمترین آن «تالاب آق» است.

تالاب آق با بیش از ۶۰ هکتار به دلیل واقع شدن در نوار ساحلی این پناهگاه با دریای خزر به عنوان یکی از شاخص‌ترین استراحتگاه‌های پرندگان مهاجر کریدور شمال – جنوب قلمداد می‌شود.

وسعت این تالاب در گذشته بیش از ۱۰۰ هکتار بوده است که به دلیل پیشروی آب دریای خزر بخشی از آن تخریب شده است.

علاوه بر زیست پرندگان بومی، همه ساله هزاران قطعه انواع پرنده از مناطق مختلف جهان به آبگیرهای داخلی آن مهاجرت می‌کنند که از این میان به انواع عقاب‌ها، جغد، قو، غاز، قرقاول، قره خروس، فلامینگو، پلیکان، درنا، پرستوی دریایی، مرغ ماهیخوار، بلبل، سار، سینه سرخ، کبک، کبوتر وحشی، اردک، لک لک، بلدرچین، فاخته، قمری، خروس وحشی، دارکوب، مرغابی، چنگر، حواصیل و کاکائی می‌توان اشاره کرد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران