چشمه باداب سورت

  • چشمه باداب سورت
  • چشمه باداب سورت
  • چشمه باداب سورت
  • چشمه باداب سورت
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

چشمه باداب سورت

بخش چهارده گانه دهستان پشت کوه یکی از چشمه های پلکانی در جهان باداب سورت می باشد.این چشمه ها دومین میراث طبیعی ایران بعد از کوه دماوندمیباشند که توسط میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.همچنین این اثر پس از پاموک کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمه ی آب شور جهان شناخته شده است.

باداب سورت کجاست؟

چشمه ی باداب سورت در استان مازندران ، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه در حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.ارتفاع این چشمه ها از سطح دریا بیش از ۱۸۰۰ متر می باشد که سمت شمال این چشمه های زیبا را تپه های انبوه از درخت های سوزنی برگ پوشانده .و غرب آن را روستای اروست احاطه کرده است.

چشه های باداب سورت شامل دو چشمه اصلی میباشد، که ابهای کاملا  متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه دارا می باشد. این چشمه های برای درمان دردهای کمر و پا ، روماتیسم و سردرد و میگرن سودمند هستند.چشمه هایی که در بالا دست قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی ب رنگ قرمز و نارنجی میباشد.جریان آب این چشمه ها در پایین دست، صدها طبقه شده و حوضچه های بسیار دیدنی با رنگ های قرمز و زرد و نارنجی خلق کرده اند.چشمه ی پلکانی تراورتنی بی نظیر در ایران و کم نظیر در جهان است.سفر به این منطقه در اردیبهشت ماه خستگی را از بدن خارج میکند، بطوریکه این چشم اندازها هیچوقت از روح و ذهن شما بیرون نخواهد رفت.

پروژه بزرگ منطقه نمونه گردشگری باداب سورت :

در آینده امکانات رفاهی از جمله مجتمع های آبدرمانی، مراکز اقامتی، هتل ۵ ستاره، رستوران VIP، تشریفات CIP، اجرای موسیقی زنده، دهکده سلامت٬ دریاچه مصنوعی همراه با اسکله، خانه پرندگان به صورت مولتی کالچر٬ پیست اسکی٬ رصد خانه، تله کابین، سرویس های بهداشتی، سنگ فرش کردن جاده خاکی باداب سورت و استفاده از اسب و دروشکه جهت انتقال گردشگران، احداث امکاناتی جهت چتر بازی و کایت سواری و همچنین بانجی جامپینگ و … در روستای اروست و نزدیکی چشمه ها ایجاد خواهد شد. البته هم اکنون در خود روستای اروست امکانات اقامتی با بالاترین کیفیت و نازل ترین قیمت وجود دارد که گردشگران عزیز می توانند از طریق قسمت رزرو آنلاین سایت اروست اقدام به رزرو محل اقامت کنند. توصیه می شود قبل از بازدید از قصر طلایی اروست (باداب سورت) شرایط و مقررات ورود به آن را مطالعه بفرمایید.

پیشنهاد ویژه:

راههای دسترسی:

برای رسیدن به روستای اروست از تهران شما می توانید به ترتیب زیر از جاده های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته جاده های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن تر است اما جاده های استان مازندران به مراتب زیباتر است :

مسیر ۱ : تهران => سمنان => مهدیشهر => شهمیرزاد => فولادمحله =>  سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت

مسیر ۲ : تهران => ساری => کیاسر => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت

همچنین از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع است جاده خاکی است

 

پس از اینکه به تلمادره رسیدید یک پاسگاه پلیس واقع است. جاده روبروی این پاسگاه به سمت اروست می رود. در این مسیر از روستا های پشرت، کوات و قلعه سر می گذرید و در نهایت به یک سه راهی می رسید که به سه خط معروف است (سه راهی اروست – مالخواست – باداب سورت). متاسفانه اکثر افراد در این قسمت دچار اشتباه می شوند! مسیر سمت چپ آن که آسفالته است پس از ۲کیلومتر به روستای زیبای اروست می رسد و مسیر آسفالته سمت راست نیز به روستای مالخواست می رود. اما مسیر مستقیم که خاکی است و البته در حریم روستای اروست واقع است به سمت چشمه ها می رود.

این مسیر خاکی را باید حدود ۳کیلومتر طی کنید. اگر این مسیر خاکی را تا آخر طی کنید ممکن است سر از یک روستای دیگر در بیاورید. پس از طی حدود ۳کیلومتر در این مسیر خاکی برای رسیدن به چشمه ها دو راه وجود دارد که هر دو نیز خاکی است و در سمت چپ جاده وجود دارند و از نظر کیفیت فرق چندانی با هم ندارند. یکی از آن ها که دورتر است، قدیمی و دیگری جدید و البته خصوصی می باشد که متعلق به یک معدن متروکه است که در مسیرتان اول به این جاده بر می خورید. در صورت عدم تمایل می توانید به راهتان ادامه دهید تا به مسیر قدیمی و عمومی برسید. هر دوی این مسیر ها به بالای تپه ایی می رسند که چشمه ها بر روی آن واقع است.

پس اگر قصد عبور از جاده خصوصی را دارید باید سمت چپ جاده خاکی ایی را که از سه خط طی کردید را نظاره گر باشید تا به یک استخر ذخیره آب کشاورزی برسید. کنار این استخر محل پارک خودرو و یک جاده خاکی سر بالایی وجود دارد که همان جاده معدن است. البته باید آن را تا چشمه ها پیاده طی کنید مگر اینکه از خودروی شاسی بلند استفاده کنید! به علت وجود معدن سنگ متروکه باید مراقب ریزش سنگ از بالای کوه باشید. اما تاکنون گزارشی از ریزش ارائه نشده است. در صورت بی احتیاطی هیچ مسئولیتی متوجه ما نخواهد بود.

پس از آن که این جاده خاکی سر بالایی و خصوصی را طی کردید به یک کانکس نگهبانی می رسید که از آن به بعد ورود خودرو ممنوع است! ۳۰متر جلوتر نیز چشمه ها قرار دارند.

کسانی که برای یک شب قصد اقامت در این منطقه را دارند می توانند از حسینیه روستای اروست به طور رایگان استفاده کنند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

تارنمای منطقه نمونه گردشگری باداب سورت

اطلاعات این مکان
ادرس
مازندران ، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه در حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست
نوع
جاذبه های طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران