شهرستان گرگان
  • بازار قدیمی گرگان
  • بازار قدیمی گرگان
  • بازار قدیمی گرگان
  • بازار قدیمی گرگان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازار قدیمی شهر گرگان که در مرکز این شهر واقع شده یکی از مهم ترین بازارهای تجاری استان گلستان است.

بازار قدیمی گرگان

بازار قدیمی شهر گرگان که در مرکز این شهر واقع شده یکی از مهم ترین بازارهای تجاری استان گلستان است..محدوده این بازار در قسمت مرکزی شهر می باشد که ضلع شمالی خیابان امام خمینی حد فاصل میدان شهرداری و خیابان رجایی و شهدا را در برمی گیرد. این بازار بافت سنتی منحصر به فردی دارد و از چندین محله تشکیل می شود (نعلبندان، سرچشمه میدان، شهر قدیم جرجان و…)

ابنیه بسیاری در این بازار دیده می شود و از روزگاران گذشته از رونق زیادی برخوردار بوده و پیشه وران در آن فعالیت گسترده ای داشته اند. بازار گرگان یکی از بازار های معروف منطقه شمال شرقی ایران در مسیر جاده ابریشم بود و شهرت خاصی داشت.

معمولاً در سطح استان های شمالی ایران به مناسبت روزهای هفته بازارهای محلی برپا می شود که در آنها محصولات متنوع بومی و غیر بومی، به ویژه صنایع دستی ارائه می شود. از جمله آنها جمعه بازار گرگان هم از ویژگی خاص برخوردار است.

آدرس بازار گرگان

بازار قدیمی گرگان یا بازار نعلبندان در بافت قدیمی گرگان، حد فاصل چهار راه میدان تا سه راه میرکریم و میدان قیصریه قرار دارد.

قدمت بازار

بازار قدیمى گرگان که قدمتى دیرینه دارد، از نظر سبک معمارى یکى از زیباترین بازارهاى شمال ایران محسوب مى‌شود.

این بازار یکى از مراکز مهم عرضه انواع محصولات بومى و غیربومى است و محصولات صنایع دستى آن، به ویژه دستبافت‌هاى ترکمنى معروفیت خاصى دارد.

در محدوده بازار قدیم گرگان، مدرسه محسنیه، سادات، کاروانسراهای حاج امین الاضرب، کاروانسرای حاج محمد تقی خان هزار جریبی، حمام درب نو و سقاخانه حضرت عباس وجود داشته است که با گذشت زمان فقط اسمی از آنها مانده است.

بناهای مهم تاریخی بازار گرگان

از بناهای مهم و تاریخی داخل بازار نعلبندان می توان به حمام قاضی، مسجد جامع دوره‌ سلجوقیان، تکایای قدیمی، آب انبار و عمارت محمدشاه اشاره کرد. در سال ۱۳۱۱ خورشیدی خیابان امام خمینی از وسط میدان رد شده، نعلبندان را به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم کرده است.

وجه‌تمایز بازار قدیم گرگان

وجه‌تمایز بازار قدیم گرگان با سایر بازارهای سنتی کشور سرباز بودن آن است و شاید علت این امر نوع خاص معماری و یا شرایط اقلیمی آن زمان بوده است.

در گذشته در راسته بزازان فضای بزرگی برای نعل‌زدن به اسب بوده و کاروان‌های مختلفی که از این مسیر می‌گذشتند اسبان خود را در آنجا نعل می‌زدند و از آن جهت به این میدان، نعلبندان گفته‌اند.

مشهورترین میادین شهر

میدان تره‌بار و میدان عباسعلی از مشهورترین میادین شهر هستند که بعد از چندین و چند سال با این که گردپیری بر چهره‌شان نشسته هنوز پویا هستند و هنوز اکثر مردم گرگان بیشتر مایحتاج اولیه خود را از آنجا تامین می‌کنند.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

کتاب اول
مکان بین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران