شهرستان چابهار

رشته کوه های مینیاتوری و مریخی چابهار

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

رشته کوه‌های مینیاتوری یا همان رشته کوه‌های مریخی چابهار از عجائب طبیعی و شگفتی‌های گردشگری جهان،  است.

کوه های مینیاتوری یا مریخی

از عجائب طبیعی و شگفتی‌های گردشگری جهاندر مسیر جاده چابهار به گواتر کوه‌هایی بسیار زیبا و منحصر بفرد را می‌بینید که به کوه‌های مینیاتوری یا مریخی معروف‌اند و زمانی که از آن منطقه گذر می‌کنید، احساس می‌کنید که روی کره‌ی مریخ قدم برمی‌دارید. فراز و فرود‌ها و ترکیب زیبای رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای و حالت سایه و روشن آن جلوه‌ای ویژه در دل صحرا و منظره‌ای بدیع و دل پذیر در آن منطقه بوجود آورده است.

بد بوم یا بدلند نام دیگر رشته کوه های مینیاتوری

بدبوم یا بدلند نام دیگر این کوه ها است که به دلیل جنس خاک و تراش‌ها و شیار‌های موجود در آن، به این پدیده شگفت انگیز اطلاق شده است.
این مینیاتورهای طبیعی و زیبا، سالهای طولانی زیر خروارها خاک مدفون بوده‌اند اما گذر زمان و تغییرات آب و هوایی دست به دست هم داده و این پدیده بی‌همتا را از زیر خاک‌ها نمایان ساختند.
روز تنها زمان برای لذت بردن از این مناظر طبیعی نیست؛ سفر به کوه های مریخی در شب خاطره‌ای فراموش نشدنی را در ذهنتان حک خواهد نمود؛ اگر هم کمی ماجراجویی را چاشنی این سفر کنید و از آن ها بالا بروید می توانید لذت تماشای آسمان پر ستاره را تجربه کنید.

اشکال رشته کوه های مریخی چابهار

شکل‌های نامانوس این پدیده‌ها، ناشی از فرسایش سریع در برابر باد و باران است که برخلاف فرسایش‌های آرام و طبیعی، مهلتی برای رویش گیاهان باقی نمی‌گذارد و سرزمین را دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌ها نشان می‌دهد. همچنین، مقاومت ناهمسان لایه‌های زمین، در این منطقه‌ باعث شکل‌گیری ستون‌هایی با کلاهک‌ها و کوه‌هایی که گویی با چاقو سر آن‌ها را بریده‌اند، می‌شود.
در پهنه بعضی از این کوه‌ها، برجستگی‌هایی دیده‌ می‌شود که ارتفاع آنها تا پنج متر و در نقاط دیگر این بیابان‌ها بلندی آنها تا صد متر و حتی بیشتر هم می‌رسد و جالب اینکه جنس آنها بسیار مقاوم است، به‌ طوری که بالا رفتن از آن به مثال بالا رفتن از صخره است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران