شهرستان آمل

شهرستان آمل در مرکز استان مازندران قرار دارد و از شمال به شهرستان محمود آباد، از شمال شرق به شهرستان فریدونکنار، از شرق به شهرستان بابل، از غرب به شهرستان نور و از جنوب به استان تهران محدود می‌شود. شهر آمل، مرکز شهرستان آمل، واقع در جلگه مازندران و طرفین رود هراز با ارتفاع ۷۶ متر از سطح دریا در ۵۲ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه عرض شمالی و در فاصله ۷۰ کیلومتری غرب ساری، مرکز استان، ۱۸ کیلومتری جنوب دریای خزر و شش کیلومتری شمال دامنه کوه البرز و ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد.

این شهرستان با جمعیتی برابر با۳۷۰,۷۷۴ نفر جمعیت  و ۳۰,۷۴۴ کیلومتر مربع مساحت دارای پنج شهر آمل، رینه، گزنک، دابودشت و امام‌ زاده عبدالله و پنج بخش مرکزی، لاریجان، دابودشت، دشت سر و امامزاده عبدالله است.

آب و هوای شهرستان آمل نظیر سایر نقاط مازندران است؛ در تابستان‌ ها گرم و مرطوب و در زمستان ها ملایم. حداکثر ریزش باران در ماه آذر و حداقل آن نیز در ماه تیر است و دارای آب و هوا خاص در مناطق خود می‌ باشد.

فرش. سفر معرق، منبت، سفال، گلیم، انواع ترشی، برنج و زیتون و ماهی و گردو و گیلاس و مرباجات و شیرینی جات محلی و گل و غذاهای محلی از جمله مهمترین سوغات های آمل هستند. همچنین غذاهای محلی که بین‌ المللی شده و همچنین عسل طبیعی از قله دماوند و لار، سیب، پرتغال، کیوی، گردو، گیلاس صادراتی و نان کوهی، شیرینی‌ ها مانند آب دندان، اغوز کناک، ساقه عروس، نان کوهی از جمله سوغات‌ های آمل هستند.

اسامی روستاهای شهرستان آمل اسامی روستاهای آمل استان مازندران به...ادامه»
شکل شاه آمل
شاه آمل اثری تاریخی است که در جنوب شهر آمل...ادامه»
معرفی پارک جنگلی میرزا کوچک خان آمل
پارک جنگلی میرزا کوچک خان که در استان مازندران و...ادامه»
چشمه آب معدنی استراباکو در لاریجان آمل
آب معدنی استراباکو که در استان مازندران بین آمل و...ادامه»
معرفی چشمه آبگرم رینه لاریجان
آبگرم رينه در نزديكي شهر رينه لاريجان واقع در استان...ادامه»
معرفی امامزاده عبدالله آمل
آستان مبارک امامزاده عبدالله (علیه السلام) که در شهرستان آمل...ادامه»
معرفی آبشار شاهاندشت آمل
آبشار شاهاندشت که به آبشار وانا نیز معروف است، در...ادامه»
معرفی دریاچه ساهون آمل
دریاچه ساهون یکی از دریاچه های زیبای شهرستان آمل در...ادامه»