شهرستان ابرکوه

شهرستان ابرکوه یکی از شهرستان های استان یزد در مرکز ایران است. شهر ابرکوه مرکز این شهرستان است. ابرکوه در غرب استان یزد در ۳۰ کیلومتری مرز آن با استان فارس و شهر سورمق شهرستان آباده قرار دارد.

درباره به وجود آمدن و قدمت ابرکوه افسانه‌ ها و داستان‌ هایی نقل می‌شود که اغلب سند و مرجع علمی مقبولی ندارند ولی با توجه به آثار و ابنیه باقی‌ مانده می‌توان پی به قدمت زیاد ابرکوه پی برد. ولی تاریخ دقیق آنرا می بایست در نوشته‌ های پراکنده جستجو کرد. در کتاب «شناخت ابرکوه و قدمت آن» از قول احمدبن حسین بن علی کاتب مولف کتاب تاریخ جدید یزد آمده زمانی که اسکندر کثه (یزد کنونی) به عنوان زندان قرار داد (یعنی زمانی که تازه یزد را بنیان نهاد) نایبی برای خود در «ری» تعیین نمود که از ایالات ابرقو- اصفهان- اصطخر- قم خراج به نزد وی می‌فرستاد. در صورت صحت این گفته قدمت ابرکوه نه تنها از یزد بیشتر است بلکه در آن زمان هم سنگ و هم رده ایالت اصفهان و اصطخر قلمداد می‌شده است.

جمعیت شهرستان ابر کوه در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۳٬۵۹۵ نفر بوده‌ است که حدود ۷۶ درصد آن باسواد هستند. آمارهای وزارت آموزش و پرورش حاکی از آن است که این شهر در ریشه کنی بی سوادی پیشگام و سرآمد دیگر شهرهای ایران می باشد.

مردم ابرکوه فارس بوده و به زبان فارسی رایج با لهجه ابرقویی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده‌ اند. همچنین مردم این شهرستان مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند.

اسامی روستاهای شهرستان ابرکوه اسامی روستاهای ابرکوه استان یزد به...ادامه»
معرفی درخت تاریخی سرو ابرکوه
درخت سرو ابرکوه که در شهر ابرکوه واقع در استان...ادامه»
معرفی یخچال خشتی ابرکوه
یخچال خشتی ابرکوه یکی از بناهای دیدنی شهر ابرکوه واقع...ادامه»
معرفی بادگیر ۲ طبقه ای خانه آقازاده ابرکوه (ابرقو)
بادگیر دو اشکوبه ای یا دو طبقه ای خانه آقازاده...ادامه»