شهرستان بهمئی

بهمئی در استان کهگیلویه و بویر احمد

کهگیلویه و بویر احمد استانی کوهستانی با طبیعتی کم نظیر است. این استان، تاریخ بسیار شنیدنی‌ای دارد که حتی در کوچه پس کوچه‌های آن هم از زبان بزرگان و قدیمی‌ترها نقل شده و به نسل بعد منتقل می‌شود. کهگیلویه و بویر احمد از شهرستان‌های مختلفی که هریک نشانگر یکی از ایل‌های لر زبان می باشد، تشکیل شده است. شهرستان بهمئی از جمله این شهرستان‌ها است که ترکیبی از تاریخ، طبیعت و فرهنگ را یکجا دارد و همین امر باعث جذب گردشگر به این منطقه شده است.

اطلاعات جغرافیایی

شهرستان بهمئی با مساحتی ۱۴۴۷ کیلومتر مربعی درغرب و جنوب غربی کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است. مرکز شهرستان بهمئی شهر لیکک است. جالب است بدانید لیکک تنها شهر بهمئی است. همسایگان این شهرستان از جهات مختلف جغرافیایی شامل لنده، دهدشت، باغملک، بهبهان، رامهرمز، و امیدیه و آقاجری است. این شهرستان به لطف موقعیت جغرافیایی خاص خود، دارای تنوع طبیعی شگفت انگیزی است: از یک سو رشته کوه‌های زاگرس و از سوی دیگر جلگه خوزستان، باعث جذابیت هرچه بیشتر بهمئی برای گردشگران شده است.

تاریخچه شهرستان

درباره تاریخ و قدمت بهمئی بحث‌ها و نظرات فراوانی وجود دارد. اما آن چه که مشخص است، این است که ایل بهمئی ایلی بسیار بزرگ و با اصالت در منطقه است. گفته می‌شود بهمئی‌ها و سایر طوایف کهگیلویه جد مشترکی دارند که ساکن این منطقه بوده است. نسب بهمئی‌ها طبق نقل قولی که از بزرگان و پیران منطقه شده، به بومیان و ساکنان تاریخی منطقه، خاندان گیلویه و در انتها به لر بزرگ بازمی‌گردد. همانطور که گفتیم افسانه‌ها و روایات مختلفی در مورد تاریخ این ایل وجود دارد. اما آنچه که مهم است، این است که این ایل در آبادی هرچه بیشتر منطقه کوشیده و امروزه آن را به مقصدی جذاب و دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است.

غذاهای محلی

غذاهای محلی همیشه از لذت و هیجان خاصی برای گردشگران برخوردارند. با توجه به غذاهای محلی یک منطقه می‌توان به کیفیت زندگی آن‌ها، کشاورزی و دامپروری‌شان نیز پی برد. شهرستان بهمئی از غذاهای محلی بسیار خوشمزه‌ای برخوردار است. آش کارده، شله دوغی، حلیم بادمجان، برکو و شله کشکی از جمله غذاهای محلی بسیار خوشمزه شهرستان بهمئی است.

هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

شهرستان بهمئی تنها یک شهر دارد، شاید به همین علت هتل یا اقامتگاه چندانی در این شهر وجود ندارد. البته مدتی است که مسئولان با طرح احداث چندین اقامتگاه بوم گردی در این شهرستان موافقت کرده و حمایت خود را اعلام داشته‌اند. بعلاوه طبق گفته‌های اسفندیار اباب، رئیس میراث فرهنگی- صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی، جهت رفاه حال گردشگران، کمپ‌های اقامتی در تمامی مکان‌های گردشگری ایجاد شده است.

حتما بخوانید: روستاهای شهرستان بهمئی

جاذبه های گردشگری شهرستان بهمئی
جاذبه‌ها شهرستان بهمئی به لحاظ قدمت و تاریخی که دارد،...ادامه»
اسامی روستاهای شهرستان بهمئی
اسامی روستاهای شهرستان بهمئی اسامی روستاهای بهمئی استان کهگیلویه و...ادامه»
روستاهای شهرستان بهمئی
اسامی روستاهای شهرستان بهمئی اسامی روستاهای بهمئی استان کهگیلویه و...ادامه»