شهرستان تویسرکان

شهرستان تویسرکان یکی از شهرستان‌ های استان همدان در ایران است که مرکز آن شهر تویسرکان است. تویسرکان در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده است و از شمال به شهرستان های همدان و اسدآباد و قسمت کمی هم به شهرستان بهار، از مشرق به ملایر، از مغرب به کنگاور و از جنوب به شهرستان نهاوند محدود است.

این شهرستان با ۱۰۳٬۷۸۶ نفر جمعیت از دو بخش مرکزی و قلقل‌ رود تشکیل شده است. شهرستان تویسرکان در گذشته و بر اساس قانون تقسیمات کشوری مصوب ۱۳۱۶ هجری شمسی یکی از بخش های تابعه شهرستان ملایر در استان پنجم کشور بود که در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی از ملایر منفک و به شهرستان ارتقاء یافت.

بلندترین نقطه این شهرستان قله الوند با ارتفاع ۳۵۷۴ متر است که فصل مشترک این شهرستان و شهرستان همدان است و پست‌ ترین نقطه آن نیز روستای کارخانه با ارتفاع ۱۵۵۵ متر است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۷۸۴ متر است. این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و رودخانه‌ های مهم آن قلقل رود، کرزان رود، سرکان رود و سرابی هستند که مازاد آب آنها پس از آبیاری زمین‌های کشاورزی مسیر خود به رودخانه گاماسیاب می‌ ریزد.

دین اکثر افراد ساکن در تویسرکان شیعه بوده و مردم این شهرستان به زبان‌ های فارسی، لری، لکی و کردی صحبت می‌ کنند.

سوغات معروف این شهرستان گردوه بوده و شهر تویسرکان به خاطر بزرگی و تعدد در درخت گردو و همچنین با کیفیت بودن آن شهرت دارد.

پل تاریخی فرسفج در تویسرکان
پل تاریخی فرسفج در منتهی الیه جنوب غربی روستای فرسفج...ادامه»
قلعه اشتران (اردلان) تویسرکان
قلعه اشتران که به اردلان نیز معروف است، یکی از...ادامه»
هفت چنار کمر بسته و مقبره ابوالمعجن سرکان
هفت چنار کمر بسته و مقبره ابوالمعجن ثقفی در شمال...ادامه»
آرامگاه حضرت حیقوق نبی تویسرکان
آرامگاه حیقوق نبی همدان یکی از بناهای دیدنی شهرستان تویسرکان...ادامه»